Trump: Za ničivé požáry, které pustoší Kalifornii, může špatná lesní správa

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že za ničivé požáry v Kalifornii, které si už vyžádaly devět mrtvých a velké materiální škody, může špatná lesní správa v tomto státě. Pohrozil přitom zkrácením federálních prostředků.

Washington/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump před odletem z Washingtonu | Zdroj: Reuters

„Není žádný jiný důvod pro tyto rozsáhlé, smrtící a drahé lesní požáry v Kalifornii než ten, že je tak špatná správa lesů,“ napsal šéf Bílého domu na twitteru. „Každý rok jsou poskytovány miliardy dolarů, s tolika ztracenými životy, všechno kvůli velmi špatné správě lesů. Napravte to hned, jinak už nebudou žádné peníze z federálních rezerv!“ dodal Trump, který je v současnosti na oslavách stého výročí konce první světové války v Paříži.

Média v této souvislosti poukázala na skutečnost, že v čele Kalifornie je demokratický guvernér Jerry Brown. Demokratická strana je v současné době v opozici proti Trumpovi, který je republikán.

Dva požáry od čtvrtka ničí rozsáhlé oblasti západně od Los Angeles. V oblasti kolem druhého největšího amerického města je požárem Woolsey ohroženo 75 000 domů. Úřady na jihu Kalifornie nařídily evakuaci 250 000 obyvatel ohrožených míst. Týká se to přímo i některých částí Los Angeles. 

Na útěk před ohněm se dala i řada celebrit showbyznysu. Podle agentury AP mezi ně patří Kim Kardashianová Westová, zpěvačka Lady Gaga, herečka Alyssa Milanová nebo režisér Guillermo del Toro.

Druhý požár, nazvaný Camp fire, prakticky zničil severokalifornské město Paradise, kde lehlo popelem přes 6700 domovů a firemních objektů a obchodů. Ohnivý živel už připravil o život nejméně devět lidí a podle médií zatím přinutil k opuštění domovů více než 150 000 osob.

Camp fire se rozhořel ve čtvrtek severovýchodně od San Franciska a zabírá plochu 362 kilometrů čtverečných. Pod kontrolou je zatím jen zhruba z pěti procent a úřady očekávají, že nebezpečí bude zažehnáno až koncem měsíce. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme