Trump se v demilitarizované zóně sešel s Kimem, jako první prezident USA vstoupil na území KLDR

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se v neděli dohodli na obnovení rozhovorů o severokorejském jaderném programu. Oznámil to Šéf Bílého domu po téměř hodinové narychlo zorganizované schůzce obou vůdců v těžce opevněné demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou.

Aktualizováno Pchanmundžom (Aktualizováno: 14:15 30. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na úvod jejich třetího setkání Trump společně s Kimem v hraniční vesnici Pchanmundžom překročil demarkační linii a jako první prezident Spojených států krátce vstoupil na území KLDR.

Jednání s Čínou o obchodní dohodě mohou pokračovat, prohlásil Trump. Chce se sejít také s Kim Čong-unem

Číst článek

Oba vůdci se po uvítání, krátké procházce na severokorejské území a setkání s novináři odebrali k 50minutovému jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice. Trump po schůzce oznámil, že se shodli na restartu rozhovorů, a to během několika týdnů. Obnovená jednání s KLDR povede zvláštní zmocněnec Steve Biegun, oznámil Trump.

„Skutečnost, že se nyní budeme moci kdykoli setkat, je myslím tím signálem, který vzejde z dnešní schůzky,“ konstatoval Trump po nedělním jednání s Kim Čong-unem.

„Rychlost není cílem, chceme zjistit, jestli dokážeme dospět k opravdu komplexní a dobré dohodě,“ řekl Trump a tento den označil za „velmi legendární“ a historický. Za historickou předtím schůzku označil i Kim.

„Mnohého jsme už dosáhli,“ řekl Trump k americko-severokorejským vztahům. „Když jsem se ujímal úřadu, byl to šílený nepořádek, děly se špatné věci, poznamenal. Posledního dva a půl roku panuje mír, aniž by bylo něco podepsáno, jen na základě vztahů“, zdůraznil Trump.

Šéf Bílého domu Kima k nedělnímu setkání vybídl během návštěvy Jižní Koreje. Schůzka byla zorganizována narychlo až v sobotu poté, co Trump navrhl Kimovi prostřednictvím twitteru, že by ho rád osobně pozdravil. Její konání potvrdil až v neděli jihokorejský prezident Mun Če-in.

Historický moment

Oba vůdci si nejdřív na demarkační linii potřásli rukou a poté vykročili směrem na severokorejské území. Poté se vrátili na jižní stranu, kde se sešli s jihokorejským prezidentem.

„Toto je historický moment,“ poznamenal Kim Čong-un ke krátkému Trumpovu pobytu na severokorejské půdě. „Rád vás zase vidím. Nečekal jsem, že se s vámi setkám na tomto místě,“ uvítal šéfa Bílého domu.

„Překročení linie mi bylo velkou ctí,“ řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje „velké přátelství“. „Je to velký den pro svět,“ poznamenal na mezikorejské hranici.

Kim Čong-un uvedl, že byl „velmi překvapen“ Trumpovou nabídkou ke schůzce. Podle něj bude mít setkání s Trumpem pozitivní vliv na další vývoj a označil vztah s americkým prezidentem za „skvělý“. „Zanecháme minulost za sebou a vkročíme do budoucnosti,“ zdůraznil Kim a ocenil Trumpa za nedělní „odvážný a odhodlaný krok“. Zdůraznil, že dobré vztahy mezi oběma vůdci mohou překonat těžkosti.

Pozvání do Washingtonu

Trump rovněž s Kimem mluvil o pozvání do Washingtonu. „Pozvu ho hned teď do Bílého domu,“ řekl novinářům krátce poté, co se stal prvním prezidentem USA, jenž vstoupil na severokorejskou půdu. Podle amerických médií rovněž Kim pozval Trumpa do Pchjongjangu.

Po schůzce Trump řekl novinářům, že pozval Kim Čong-una na návštěvu USA, až k tomu bude „vhodná doba“.

Po jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, rozloučil se s ním a vrátil se do objektu, kde ještě jednou pohovořil s novináři, aby je informoval o výsledcích schůzky.

Trump a Kim Čong-un se dnes setkali poprvé od jejich únorové schůzky v Hanoji, která byla předčasně ukončena.

Krok k míru

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Jihokorejský prezident Mun, který Trumpa do Pchanmundžomu doprovázel, nedělnímu setkání přisoudil vysokou symbolickou hodnotu. Japonské ministerstvo zahraničí vyjádřilo naději, že schůzka oživí odzbrojovací rozhovory a také pomůže řešit otázku únosu japonských občanů do KLDR. Papež František setkání Trumpa s Kimem ocenil jako „významné gesto“, které by se mohlo stát „dalším krokem na cestě k míru“ nejen na Korejském poloostrově, ale na celém světě.

daj, onh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme