Trump obvinil americká média z šíření dezinformací o koronaviru. Boj s pandemií podle svých slov nevzdal

Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na základě výroku personálního šéfa Bílého domu v neděli obvinil demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, informovaly agentury AFP a AP. Trump v pondělí zároveň na twitteru pandemii zlehčoval a obvinil média, že o ní informují, jen aby jej poškodila.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na amerického prezidenta Trumpa podle něj zbytečně útočí média kvůli koronaviru. | Foto: Leah Mills | Zdroj: Reuters

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows v neděli v rozhovoru se stanicí CNN řekl, že současná administrativa „nebude kontrolovat pandemii“ a bude kontrolovat jen „skutečnost, že dostaneme vakcínu a léky“.

Bývalý viceprezident Biden v reakci na tento výrok Trumpa obvinil, že před pandemií kapituloval. Meadowsovo vyjádření podle něj bylo „upřímným uznáním toho, co bylo zjevně strategií prezidenta Trumpa od začátku krize: mávat bílou vlajkou porážky a doufat, že virus odejde, když jej bude ignorovat“.

Prezident, který v pondělí uspořádal předvolební mítink v Pensylvánii, odmítl, že by boj s šířením koronaviru vzdal. Podle něj to byl Biden, který „mával bílou vlajkou před životem“. Příznivcům shromážděným na mítinku řekl, že mají ve volbách na výběr mezi „Trumpovým boomem a Bidenovým lockdownem“, tedy mezi růstem hospodářství a plošnou uzávěrou ve snaze zbrzdit šíření koronaviru.

Před příjezdem na shromáždění šéf Bílého domu v sérii tweetů pandemii zlehčoval. Média obvinil, že odmítají psát o jeho úspěších a šíření viru využívají, aby jej poškodila v nadcházejících volbách.

„Média, která šíří falešné zprávy, znají jen COVID, COVID, COVID až do voleb,“ napsal prezident na twitteru. Čtvrtého listopadu, tedy den po prezidentských volbách, se podle něj téma v médiích okamžitě změní.

V boji s „čínským virem“ vláda podle Trumpa udělala „obrovský pokrok“. Média se ale spikla a covid-19 „využívají v naprosté koordinaci, aby změnila naše skvělé výsledky v předběžném hlasování“. „Mělo by to být považováno za narušení voleb,“ doplnil.

Reakce WHO

Na obranu prezidenta se postavil i personální šéf Bílého domu, jehož výrok Biden k Trumpově kritice využil. „Jediným, kdo mává bílou vlajkou spolu s bílou rouškou, je Joe Biden,“ uvedl Meadows. „Virus porazíme. Nebudeme jej kontrolovat. Ale budeme se snažit jej zbrzdit, jak jen to dokážeme,“ dodal.

Trump se setkal s voliči v klíčové části Pensylvánie. Místní demokraté to označili za covidový večírek

Číst článek

Na Meadowsův nedělní rozhovor se CNN přímo reagoval i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Je nebezpečné zříct se kontroly,“ řekl.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která dlouhodobě sleduje vývoj pandemie, se virem SARS-CoV-2 nakazilo už více než 8,6 milionu obyvatel USA. S covidem-19 jich zemřelo přes 225 tisíc. Ve Spojených státech žije přes 330 milionů lidí.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Spojené státy v pátek zaznamenaly přes 84 tisíc nakažených, což je dosud nejvyšší denní údaj. Denně nyní v USA s covidem-19 umírá v průměru 900 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme