‚Pro svět by to byla skvělá věc.‘ Prezident Trump chce, aby nová raketová dohoda zahrnovala Rusko a Čínu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že případná nová dohoda o jaderných raketách by měla zahrnovat Rusko a Čínu. Šéf Bílého domu se tak vyjádřil poté, co Spojené státy v pátek formálně opustily smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou uzavřely s Ruskem v roce 1987 a která výrazně omezovala jaderné arzenály obou zemí. Washington vinil Moskvu, že dohodu porušuje.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Dohoda INF signatářům zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5500 kilometrů; omezení se týkalo rovněž odpalovacích zařízení.

Gorbačov: Konec smlouvy o likvidaci raket ohrožuje bezpečnost světa. Vinu nesou Spojené státy

Číst článek

USA její vypovězení s půlroční lhůtou oznámily letos v únoru. V létě dekret o odstoupení od smlouvy podepsal i ruský prezident Vladimir Putin.

Na otázku novinářů, jak chce nyní předejít závodům v jaderném zbrojení, Trump v pátek odpověděl, že jeho vláda již s ruskými představiteli hovořila o možnosti nové smlouvy. „V jistém okamžiku bychom museli zapojit také Čínu,“ dodal americký prezident.

Šéf Bílého domu vyjádřil přesvědčení, že se novou smlouvu podaří uzavřít. Podle Trumpa by to byla „pro svět skvělá věc“.

„Čína byla tou myšlenkou velmi nadšená a Rusko také. Takže si myslím, že smlouvu mít budeme,“ konstatoval Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme