Stát po státu. Trump na tiskové konferenci představil pokyny ke znovuotevření americké ekonomiky

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ohlásil, že nastal čas znovu nastartovat Ameriku ochromenou pandemií nemoci COVID-19. Prezident na tiskové konferenci v Bílém domě podle agentury AFP zdůraznil, že toto znovuotevírání ekonomiky se má dít po etapách, „stát po státu“ a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy.

Washington (Aktualizováno: 7:05 18. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru

Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru | Zdroj: Reuters

Zdraví Američané se podle Trumpa budou moci vrátit do práce, jakmile to podmínky dovolí. Některé americké státy by se do těchto kroků mohly pustit „už zítra“ a 29 z 50 států by se mohlo ekonomicky otevřít relativně brzy, poznamenal prezident podle agentury Reuters.

Trump kritizoval zdravotnickou organizaci, sám ale Číně také věřil. Přečtěte si jeho 15 výroků

Číst článek

USA jsou co do počtu nakažených i obětí nejvíce zasaženou zemí na světě. Počet potvrzených případů nákazy tam dosáhl bezmála 640 tisíc, počet obětí překročil 31 tisíc.

Ve státě New York nicméně klesl počet hospitalizovaných na nejnižší úroveň za poslední týden, což je podle guvernéra státu Andrewa Cuoma důkaz, že šíření viru se dostalo pod kontrolu.

Pokyny Bílého domu

Jak Trump avizoval, Bílý dům vydal nové pokyny pro státy, jednotlivce a zaměstnavatele o tom, jak postupně, ve třech fázích oživit aktivitu a zmírnit omezující opatření v oblastech, kde je nákaza na ústupu.

Pokyny podle agentury AP odrážejí Trumpovy názory, že se lidé musí vrátit do práce a k nakupování, jinak miliony Američanů přijdou o práci. Pokyny k obnovení hospodářského života stanovují řadu podmínek, které je nutné ověřovat před spuštěním jednotlivých fází zmírňování opatření, a nestanovují žádnou pevnou časovou osu.

„Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem,“ poznamenal Trump s tím, že guvernéři jednotlivých států, jejichž situace se často velice liší, mají sami rozhodnout, kdy odvolají vyhlášená omezení.

Trumpův plán podle Reuters představuje pro guvernéry jednotlivých států doporučení, a ne příkaz. V tomto smyslu se jeví ústupkem prezidenta, který trval na tom, že má naprostou pravomoc nařizovat státům, zda mají obnovit hospodářský život, anebo zůstat uzavřené.

Riziková zaměstnání i srdeční choroby. Koronavirus v USA častěji zabíjí Afroameričany, ukazují statistiky

Číst článek

Odpovědnost za taková rozhodnutí ale spočívá na státech, a ne na federálních úřadech. Avšak s nátlakem na guvernéry plán poskytuje Trumpovi politické krytí, pokud ne vše půjde hladce, dodala agentura s připomínkou, že republikánský prezident, ucházející se o znovuzvolení v listpadových volbách, čelil kritice, že zpočátku koronavirus podcenil.

„To není plán, to je sotva powerpointová prezentace,“ prohlásil o pokynech z Bílého domu Ron Klain, který za časů eboly radil Trumpově demokratickému předchůdci Baracku Obamovi a bývalému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podobně pokynům vytkla, že jsou „neurčité a nekonzistentní“ a že „nedělají nic proti prezidentově neschopnosti naslouchat vědcům“ a přispět k rychlému testování v celostátním měřítku.

Podpora demonstrantů

Trump zjevně podpořil demonstrace proti přísným karanténním opatřením, která byla v některých amerických státech přijata v souvislosti s šířením koronaviru, když v sérii pátečních tweetů vyzval k „osvobození“ Minnesoty, Michiganu a Virginie. Na tiskové konferenci pak své komentáře na twitteru hájil, když prohlásil, že opatření v těchto státech jsou příliš tvrdá.

Demonstranti nařízení, mezi něž na některých místech patří zákaz vycházení, kritizují kvůli ekonomickým dopadům, zdravotničtí představitelé ale varují, že zmírnění karantény by mohlo přispět k dalšímu šíření nákazy. Demonstrace požadující ukončení zákazu vycházení se uskutečnily například v Michiganu, Ohiu, Severní Karolíně, Minnesotě, Utahu, Virginii či Kentucky. Republikánský šéf Bílého domu ve svém příspěvku na twitteru zmínil státy, v jejichž čele stojí demokraté.

V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo na světě už více než 150 tisíc lidí

Číst článek

Protestní akce byly v různých státech různě velké, někde se jich zúčastnilo pár desítek lidí, jinde, jako třeba v Michiganu, tisíce. Někteří účastníci tamní demonstrace si s sebou přinesli střelné zbraně.

Guvernér Minnesoty Tim Walz prohlásil, že po Trumpových pátečních vyjádřeních na twitteru telefonoval do Bílého domu, aby se zeptal „co si myslí, že jsme mohli udělat jinak“. „Prezident představil třífázový plán, který přesně odráží, co se snažíme dělat,“ řekl Walz novinářům.

Na páteční tiskové konferenci Trump na dotaz, jestli by zmíněné státy měly opatření zmírnit, řekl: „Ne, ale některá rozhodnutí, která tyto státy přijaly, zacházejí příliš daleko.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme