Vezměte si zpět 800 islamistů, jinak je propustíme a půjdou k vám, vzkázal evropským státům Trump

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů, které Američané zadrželi v Sýrii, a aby je postavili před soud. Jinak prý je Spojené státy propustí. Prezident na twitteru napsal, že „chalífát stojí před zánikem“.

Washigton Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Spojené státy žádají Británii, Francii, Německo a ostatní evropské spojence, aby si vzali zpět přes 800 islamistických bojovníků, které jsme zadrželi v Sýrii," napsal šéf Bílého domu.

The United States is asking Britain, France, Germany and other European allies to take back over 800 ISIS fighters that we captured in Syria and put them on trial. The Caliphate is ready to fall. The alternative is not a good one in that we will be forced to release them........

04:51 – 17. 02. 2019

18082 78136

„Alternativa není dobrá, museli bychom je propustit. Spojené státy nechtějí být svědky, jak tito islamisté pronikají do Evropy, kam by podle předpokladu odešli,“ konstatoval Trump.

Arabsko-kurdské síly bojující o poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie v sobotu oznámily, že vítězství ohlásí ve „velmi krátké době“ v příštích dnech. Islamisté jsou podle nich obklíčeni u vesnice Baghúz na ploše asi půl kilometru čtverečního.

'Řada je na vás'

Trump už v pátek na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že „Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie“.

Trump na twitteru vyzval západní státy, aby převzaly větší břemeno boje s teroristy. „Udělali jsme toho tolik a utratili jsme tolik - je načase, aby se víc zapojili ostatní a udělali práci, kterou tolik umějí. Stáhneme se po stoprocentním vítězství nad chalífátem!“ napsal prezident.

....The U.S. does not want to watch as these ISIS fighters permeate Europe, which is where they are expected to go. We do so much, and spend so much - Time for others to step up and do the job that they are so capable of doing. We are pulling back after 100% Caliphate victory!

05:01 – 17. 02. 2019

15419 74547

Ve vězeních a táborech pro bojovníky Islámského státu a sympatizanty se podle amerického deníku The New York Times aktuálně nachází přibližně 850 mužů a několik tisíc žen a dětí z 50 zemí světa. Pobývají především v zařízeních patřících kurdským demokratickým silám na severu Sýrie, které podporují právě Spojené státy.

Většina států až doposud odmítala bývalé džihádisty přijmout, protože představují bezpečnostní riziko. Obavy pramení například z toho, že může být obtížné některé zahraniční bojovníky stíhat a odsoudit je k dlouholetému vězení.

Následek stažení vojáků USA ze Sýrie. Věznění zahraniční bojovníci Islámského státu by se mohli vrátit domů

Číst článek

Nebezpečí nepředstavují podle úřadů jen bývalí bojovníci Islámského státu, ale i jejich ženy (a vdovy), které tvoří většinu internovaných osob v kurdských táborech a vězeních. Ty se na území chalífátu dostaly většinou tak, že uvěřily propagandistickým videím prezentující Islámský stát jako ideální místo pro opravdové muslimy, nebo které do Sýrie a Iráku přišly společně se svými manžely.

Problém repatriace bojovníků ze Sýrie by se mohl týkat také Česka. V řadách Islámského státu sice nebojovali občané České republiky, pouze cizinci žijící na českém území, ale konfliktů v Sýrii se dva občané ČR účastnili.

Šlo o bratra a švagrovou bývalého pražského imáma Samera Shehadeha. Ti bojovali v řadách teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). To je nástupnická organizace An-Nusra, která bývala syrskou odnoží Al-Káidy. Všichni tři jsou obviněni z terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci.

Aby ale mohla Česká republika občanům pomoc v návratu zpátky do země, musí o to požádat sami. A to se nestalo. „Můžeme potvrdit, že se na ministerstvo zahraničních věcí nikdo ze zmiňovaných českých občanů nyní ani v minulosti neobrátil,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Michal Bucháček.

ČTK, pj, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme