Rozdělená Amerika se zhmotnila v Charlotte, kde Trump přijal nominaci do prezidentského souboje

Donald Trump oficiálně a osobně přijal nominaci pro své druhé období ve funkci prezidenta Spojených států. Už i formálně se tak stal soupeřem demokrata Joea Bidena pro podzimní volby. Republikáni Trumpa svým kandidátem jmenovali v Charlotte v Severní Karolíně, kde zahájili svůj nominační sjezd. Také oni většinu této obvykle pompézní, desetitisíci lidí přímo na místě sledované akce letos kvůli pandemii koronaviru pořádají virtuálně.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Charlotte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti odcházejí z oplocené a střežené konferenční haly v centru Charlotte a zdraví se s fanoušky Donalda Trumpa. Ti tu postávají s vlajkami a transparenty a radují se. Prezident v jejich městě před malou chvílí přijal nominaci pro další funkční období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na republikánském sjezdu natáčel Jan Kaliba

„Jsem na tohoto prezidenta velmi hrdá. Mluví od srdce, podporuje federální svobody, nesnaží se nám je sebrat jako demokrati. Věřím mu. Musíme mít někoho, kdo podporuje nás, naše vojsko, naši policii. Takže za ním budu stát a pomůžu mu vyhrát. Další čtyři roky!“ říká Radiožurnálu Trumpova příznivkyně Cherry poté, co si došla do svého auta pro roušku a nasadila si ji, než začala odpovídat.

Na rozdíl od demokrata Joea Bidena si její favorit Donald Trump pro svou nominaci přišel osobně. „Jestli je chcete skutečně rozčílit, mluvte o 12 letech,“ pronesl Trump se smíchem do skandování „další čtyři roky“, když žertoval s delegáty. Blížící se volby pak označil za nejdůležitější v americké historii.

Trump se oficiálně stal republikánským kandidátem na prezidenta. Záda mu bude opět krýt Pence

Číst článek

To je asi jediné, v čem se shodne se svými odpůrci. Ti v Charlotte protestovali už čtvrtý den v řadě. „Je to ostuda. Trump v naší zemi otevřel Pandořinu skříňku rasismu, bělošského nacionalismu a xenofobie. Bude mi 65 a něco takového jsem tu v životě neviděl. A Trumpovi fanoušci jsou tak polapení jeho kultem, že se s nimi nedá racionálně debatovat,“ myslí si válečný veterán Norm.

Někteří další protestující a Trumpovi příznivci zkoušeli diskutovat přímo v ulicích, končilo to ale vzájemným pokřikováním, kdo má první „zmlknout“.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme