Trump označil impeachment za boj mezi Bílým domem a ,washingtonskou žumpou‘. Útočil na Bidena

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na předvolebním shromáždění v Minneapolisu znásobil útoky proti prezidentskému kandidátovi demokratů Joe Bidenovi, kterého obviňuje ze zneužití úřadu k ochraně podnikatelských aktivit jeho syna Huntera na Ukrajině. Biden starší měl podle Trumpa v roce 2016 chránit syna před vyšetřováním a vyhrožoval Kyjevu, že Washington jinak zastaví vojenskou pomoc Ukrajině.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Demokraté chtějí zlikvidovat vaše hlasy, jako kdyby nikdy neexistovaly,“ řekl Trump. | Zdroj: AP/ČTK

„Bidenové zbohatli, zatímco Amerika byla okradena,“ prohlásil Trump, který na adresu svých oponentů nešetřil ostrými výrazy.

Biden poprvé veřejně vyzval k podání ústavní žaloby na Trumpa. ‚Před zraky světa porušil přísahu,‘ řekl

Číst článek

„Biden byl dobrý viceprezident jen proto, že věděl, jak Baracku Obamovi vlézt do zadku,“ řekl prezident a jeho výrok se setkal s bouřlivým potleskem posluchačů. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která spustila proceduru ústavní žaloby Trumpa, je podle šéfa Bílého domu „doopravdy blbá“.

Ústavní žaloba, takzvaný impeachment, se bude podle demokratů opírat o obvinění, že Trump koncem července v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským naléhal na kyjevské úřady, aby kauzu Bidenů znovu prošetřily. Dosavadní vyšetřování vedené ukrajinskými prokurátory žádné prohřešky Huntera Bidena nezjistilo. Demokraté Trumpa obviňují, že chce zatáhnout Ukrajinu do volebního boje, aby zvýšil své šance na znovuzvolení.

,Vymstí se to‘

„Demokraté chtějí zlikvidovat vaše hlasy, jako kdyby nikdy neexistovaly,“ řekl Trump v Minneapolisu svým stoupencům. „Chtějí zlikvidovat vaší budoucnost. Jejich drzý pokus svrhnout vládu se jim při volbách vymstí způsobem, který dějiny naší země ještě nepoznaly,“ prohlásil prezident.

Agentura AP napsala, že zatímco provinění Bidena mladšího, který byl na Ukrajině vyšetřován pro korupci, se nepotvrdilo, potomky Donalda Trumpa americký Kongres vyšetřuje pro podezření, že ve svých obchodních aktivitách těží z vysoké funkce svého otce. Impeachment chce prezident využít k mobilizaci svých stoupenců a vydává ho za projev boje mezi Bílým domem a „washingtonskou žumpou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme