Trump se mi svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, píše Bolton v připravované knize

Nový dramatický náboj má od víkendu proces ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi po zveřejnění výňatků z připravované knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Ten v knize údajně tvrdí, že se mu loni s srpnu Trump svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině. Věnuje se tomu americký tisk.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Bolton a Donald Trump | Zdroj: Reuters

Informaci v neděli zveřejnil list The New York Times a později také agentura AP.

Podle pondělní zprávy agentury Reuters ji potvrdil i Boltonův advokát Charles Cooper. Řekl, že rukopis Boltonovy knihy ‚Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu‘ v prosinci předložil ke kontrole americké Národní bezpečnostní radě, protože může obsahovat utajované informace. To je obvyklý postup povinný pro všechny vládní úředníky.

Demokraté představili dva články impeachmentu. ‚Je to politické šílenství,‘ komentoval Trump na twitteru

Číst článek

Demokraté už dlouho tvrdí, že prezident zmrazil vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 391 milionů dolarů, aby si vynutil zásah kyjevské prokuratury ve věci syna Joea Bidena, Trumpova pravděpodobného soupeře v listopadových prezidentských volbách.

Biden mladší měl být zapleten do finančních machinací ukrajinské energetické firmy Burisma, v jejímž vedení působil. Přestože vyšetřování prohřešky nepotvrdilo, Bílý dům trval na jeho obnovení. Trump navíc podezíral Bidena staršího, že ve prospěch svého syna intervenoval.

Trump souvislost zmrazení pomoci Ukrajině s vyšetřováním Bidenových popírá a tvrdí, že podle zásady „něco za něco“ nepostupoval. Napsal to i v neděli na twitteru.

Trump tvrzení odmítá

„Nikdy jsem Johnu Boltonovi neřekl, že pomoc Ukrajině má vazbu na vyšetřování demokratů včetně Bidenů. Pokud to John Bolton tvrdí, chce jen prodat svou knihu,“ napsal Trump. Bolton odešel z funkce prezidentského poradce loni v září; podle Trumpa byl vyhozen, Bolton tvrdí, že kvůli sporům s prezidentem rezignoval sám.

I NEVER told John Bolton that the aid to Ukraine was tied to investigations into Democrats, including the Bidens. In fact, he never complained about this at the time of his very public termination. If John Bolton said this, it was only to sell a book. With that being said, the...

06:18 – 27. 01. 2020

24957 108988

Televizní stanice Fox News nakloněná Trumpovi v pondělí informaci z Boltonovy knihy přirovnala k výbuchu bomby. Konzervativní americká média stejně jako Trump soudí, že aféra má zvýšit prodej připravované knihy. Únik informace podle nich zorganizoval Boltonův tým. „John Bolton se snaží vydělat na kampani plné lží a úniků informací, aby zvrátil výsledky (prezidentských) voleb z roku 2016... Je zběsilý z toho, že ho Trump vyhodil,“ napsal na webu konzervativního časopisu The Federalist komentátor Sean David.

Svědek Bolton

S napětím se teď podle agentury Reuters očekává, zda republikáni v rámci ústavní žaloby připustí předvolání svědků, mezi nimiž by mohl být i Bolton. Rozhodnutí by mělo padnout tento týden. Sám Bolton je ochoten vypovídat, republikáni, kteří mají v Senátu většinu 53 ku 47 mandátům, ale žádné výslechy svědků zatím připustit nechtějí. Předvolání Boltona by se mohl pokusit zablokovat i Trump, uvedl server Politico.

Úniky informací z Boltonovy knihy demokraty povzbudil, aby o předvolání svědků usilovali s ještě větší energií, uvedla agentura Reuters. „Nemůže být pochyb o tom, že Bolton je v konfliktu s podstatou prezidentovy obhajoby, a proto musí být v rámci impeachmentu předvolán jako svědek,“ uvedla v prohlášení skupina sedmi demokratických poslanců, kteří v Senátu vystupují jako žalobci. „Není žádný rozumný důvod čekat, až kniha vyjde, když informace v ní obsažená je kriticky důležitá pro rozhodování Senátu o ústavní žalobě,“ konstatovali. Boltonovy memoáry mají vyjít v březnu.

Aby demokraté prosadili předvolávání svědků, museli by vzhledem k poměru sil v Senátu získat podporu nejméně čtyř republikánů. Podle mínění amerických komentátorů není vyloučeno, že únik z Boltonovy knihy jejich snahu přemluvit „přeběhlíky“ významně posílí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme