Trump odvolal útok na Írán jen deset minut před zahájením. ‚Následky by byly neúměrné,‘ napsal

Americký prezident Donald Trump v noci na pátek zastavil útok proti Íránu, protože by šlo o reakci neúměrnou závažnosti sestřelení nepilotovaného dronu. Napsal to v pátek na twitteru. Podle listu The New York Times se USA chystaly zasáhnout několik cílů v Íránu v odplatě za to, že íránské revoluční gardy tento týden sestřelily americký bezpilotní stroj.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA podle amerických médií chtěly Írán zasáhnout v odplatě za sestřelení amerického dronu. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Trump uvedl, že útok odvolal deset minut před zahájením. „Byli jsme připraveni k odvetě ve třech různých směrech, když jsem se dotázal, kolik lidí zemře,“ napsal.

„Bude to 150 lidí, pane, zněla odpověď generála. Deset minut před úderem jsem to zastavil, protože by to bylo neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu.“

Letouny ve vzduchu, lodě na pozicích. Trump na poslední chvíli zrušil útoky na Írán

Číst článek

Pokud jde o Írán, Trump nehodlá spěchat. „Naše armáda prošla obnovou, je nová a připravená vyrazit. Je zdaleka nejlepší na světě. Sankce fungují a v noci na pátek přibyly další. Írán nebude moci NIKDY vlastnit jaderné zbraně, proti USA ani proti ostatnímu světu,“ konstatoval prezident.

Ve vzkazu na twitteru obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že s Íránem dojednal „zoufalou a strašlivou“ smlouvu. „Uvolnil jim cestu k jaderným zbraním, a to brzy. Místo aby poděkoval, Írán křičel Smrt Americe,“ napsal šéf Bílého domu.

Mezinárodní jadernou smlouvu s Íránem uzavřely před čtyřmi lety kromě USA Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Írán se v dokumentu zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Loni v květnu Trump oznámil, že USA od dohody odstupují.

....On Monday they shot down an unmanned drone flying in International Waters. We were cocked & loaded to retaliate last night on 3 different sights when I asked, how many will die. 150 people, sir, was the answer from a General. 10 minutes before the strike I stopped it, not....

15:03 – 21. 06. 2019

21408 103298

Americký letoun

Írán se rozhodl nezasáhnout americký letoun s 35 lidmi na palubě, který doprovázel nad Perským zálivem dron, jenž byl ve čtvrtek sestřelen. Podle agentury Tasním to v pátek řekl velitel vzdušných sil revolučních gard Amír Alí Hadžizádeh.

„S americkým dronem v regionu byl také americký letoun P-8 s 35 lidmi na palubě. Tento letoun také pronikl do našeho vzdušného prostoru a mohli jsme ho sestřelit, ale neudělali jsme to,“ uvedl podle Tasním Hadžízádeh.

Podle agentury AP Hadžizádeh dodal, že Írán měl na sestřelení letounu plné právo, ale rozhodl se zasáhnout dron, který neměl nikoho živého na palubě. Boeing P-8 Poseidon je námořní hlídkový letoun, který využívá námořnictvo Spojených států.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme