Vězeň P01135809. Trump se vydal úřadům ve státě Georgia, pořídily jeho fotografii jako zatčeného

Americký exprezident Donald Trump se v noci na pátek vydal úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb. Ve věznici v okrese Fulton byl 77letý politik, který je veden jako vězeň číslo P01135809, vyfocen, jak je běžné u čerstvě zatčených. Stal se prvním exprezidentem USA, který se tomu musel podrobit. Trump zároveň na sociální síti X (dříve Twitteru) poprvé od ledna 2021 zveřejnil příspěvek.

Atlanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký exprezident Donald Trump se vydal úřadům ve státě Georgia, pořídily jeho fotografii jako zatčeného

Americký exprezident Donald Trump se vydal úřadům ve státě Georgia, pořídily jeho fotografii jako zatčeného | Foto: Fulton County Sheriff's Office

Kolona politika a miliardáře přijela k zadnímu vchodu do vězení ve čtvrtek v 19.34 místního času (1.34 SELČ), a tedy zhruba 30 minut poté, co na letišti v Atlantě přistálo jeho soukromé letadlo, uvedla agentura Reuters. Před věznicí čekaly desítky Trumpových příznivců i odpůrců a ještě početnější skupina novinářů.

Ve vězení Trump odevzdal otisky prstů, byl vyfocen a úředníci zaznamenali i další jeho charakteristiky. Ve vězeňských záznamech je nyní podle serveru listu The New York Times mimo jiné uvedeno, že má blonďaté vlasy, je vysoký 190,5 centimetru a váží 97,5 kilogramu.

Trump a X (Twitter)

Po útoku na Kapitol sociální síť tehdy ještě zvaná twitter Trumpovi zakázala publikovat další příspěvky a zrušila mu účet. Nový majitel sociální sítě Elon Musk loni v listopadu exprezidentovi účet znovu obnovil. Trump tehdy ale řekl, že nemá zájem se na twitter vracet a místo toho krátké vzkazy publikoval na své sociální síti Truth Social. Jeho příspěvky na X, kde má 86,5 milionu sledujících, ale mají podle všeho mnohem větší dosah.

Vězeňská fotografie exprezidenta ukazuje v modrém obleku a červené kravatě se zamračeným výrazem a pozvednutým obočím. Podle agentury DPA by mohla vejít do dějin. Zároveň tuto fotografii zveřejnil Trump na sociální síti X.

Sedmasedmdesátiletý politik fotografii doplnil datem jejího pořízení a slovy o zasahování do voleb a nevzdávání se. Zveřejnil pod ní také adresu webu, na kterém je možné přispět na jeho kampaň před prezidentskými volbami v příštím roce.

Šlo o první příspěvek od ledna 2021. Svůj dosud poslední tweet Trump zveřejnil 8. ledna 2021, tedy dva dny poté, co jeho příznivci vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu.

Prokuratura: zločinné spolčení 

Po přibližně 20 minutách Trump, který byl propuštěn na kauci 200 tisíc dolarů (4,4 milionu korun), věznici zase opustil a vydal se zpět na letiště.

I když to bylo už počtvrté, kdy se kvůli některému z obvinění vydal úřadům, zkušenost s tím, že by se tak stalo ve vězení - a ještě tak problematickém jako je podle agentury AP to v okrese Fulton - dosud neměl. Ve trojici předchozích případů se podobná procedura vždy odehrála v budově soudu.

Favorit republikánů Trump v rozhovoru varoval před dalším násilím v USA, pokud prohraje volby

Číst článek

Exprezidenta a 18 jeho spojenců prokuratura viní ze zločinného spolčení s cílem zvrátit jeho volební porážku v roce 2020. V Georgii tehdy Trump prohrál se současným prezidentem Joem Bidenem o necelých 12 tisíc hlasů. Porážku nikdy neuznal a na místní činitele tlačil, aby výsledky zvrátili.

Trump, který čelí obvinění i v trojici dalších případů, mluví o tom, že obvinění je politicky motivované a má mu zabránit v tom, aby se ve volbách příští rok vrátil do Bílého domu. Podobně se vyjádřil i před svým odletem z Atlanty, když tento den označil za velmi smutný den pro Ameriku a prohlásil, že se ničeho nedopustil.

Navzdory obviněním je zatím Trump v republikánském poli jasným favoritem na to, aby získal nominaci na prezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme