Negratulujte Putinovi, doporučili poradci Trumpovi. Americký prezident jejich názor ignoroval

Americký prezident Donald Trump při úterním blahopřání znovuzvolenému ruskému lídrovi Vladimiru Putinovi ignoroval názor svých poradců. Doporučili mu, aby šéfovi Kremlu negratuloval. Uvedl to deník The Washington Post s odvoláním na interní zprávu Bílého domu. Blahopřejný telefonát vyvolal nevoli mezi předními republikány.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Moskva (Aktualizováno: 20:53 21. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka s prezidentem USA Donaldem Trumpem v létě 2017 na summitu G20 v Hamburku.

Schůzka s prezidentem USA Donaldem Trumpem v létě 2017 na summitu G20 v Hamburku. | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Americký prezident Donald Trump dostal podle zdrojů deníku The Washington Post od svých bezpečnostních poradců k telefonátu se znovuzvoleným prezidentem Vladimirem Putinem písemné instrukce.

Hůlkovým písmem v nich byla zdůrazněna výzva „Negratulovat“. Trumpův bezpečnostní tým zároveň prezidentovi doporučil, aby se kriticky zmínil o útoku na Skripala a jeho dceru, za které je podle Londýna odpovědné Rusko.

Načasování útoku na Skripala souvisí s ruskými volbami, řekl britský ministr zahraničí Johnson

Číst článek

Obě tyto rady šéf Bílého domu, který podle lidí ze svého okolí mnohdy podobné instrukce ani nečte, ignoroval. A navzdory dřívějšímu ujišťování svých mluvčích, že žádnou gratulaci nechystá, Putinovi pogratuloval.

Trumpův blahopřejný telefonát, v němž se prezident nezmínil o průběhu voleb kritizovaném pozorovateli nebo o útoku na bývalého agenta Skripala v Británii, popudil přední republikány.

Senátor John McCain řekl, že by Trump neměl gratulovat diktátorovi, který vyhrál v podvržených volbách. Šéf senátního právního výboru Chuck Grassley pak označil Putina za zločince. Nesouhlas dal najevo i šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Férovost ruských voleb zpochybnila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nebylo podle ní kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů vytvořeno konkurenční prostředí.

Během středečního telefonického rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem již Trump podle prohlášení svého úřadu Skripalův případ zmínit neopomněl. Oba státníci se shodli na tom, že je potřeba hnát Rusko k zodpovědnosti za jeho otravu, dodal Washington.

Dusno mezi Trumpem a jeho poradci

Mluvčí Bílého domu v úterý zdůvodnila prezidentův nekritický přístup tím, že USA se nesnaží „diktovat, jak mají fungovat jiné země". Trump přitom v minulosti kritizoval omezování politické konkurence při volbách ve Venezuele či v Íránu.

Některé americké diplomaty podle médií rozladil fakt, že prezident se nezmínil o aféře Skripal, kvůli níž se Británie snaží přesvědčit své spojence k tvrdé reakci vůči Rusku. Trump tím podle nich riskuje zhoršení již tak komplikovaných vztahů s Londýnem.

Podle mnohých je Trumpův přehlíživý přístup k doporučení bezpečnostních poradců důkazem vratkosti pozice, v níž se nachází šéf jejich týmu Herbert McMaster. Po nedávném odvolání ministra zahraničí Rexe Tillersona je právě on považován za dalšího člověka, který nemá Trumpovu plnou důvěru, a jehož dny v Bílém domě jsou sečteny.

Podle stanice CNN k tomu přispívá i fakt, že Trump v úterý v dusné atmosféře mezi svými poradci intenzivně hledal viníka úniku zmíněných instrukcí do rukou washingtonských novinářů.

Kdo stojí za únikem instrukcí?

Únik tohoto materiálu ve středu kritizoval také personální šéf Trumpova úřadu John Kelly. Podle jednoho z činitelů úřadu citovaného agenturou Reuters byl frustrován a hluboce zklamán. Kelly prý během středy hodlá zjistit, kdo za zveřejněním dokumentu stojí.

„Za únik takovéto informace může být vyhazov a zřejmě i právní postih," řekl CNN jiný nejmenovaný představitel Bílého domu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme