Vyšetřování voleb vrazilo klín mezi Rusko a USA, tvrdí Trump. ‚Než kandidoval, nezajímal nás,‘ říká Putin

Vyšetřování ruské role během amerických prezidentských voleb v roce 2016 vrazilo klín mezi Rusko a Spojené státy. V rozhovoru s televizí Fox News odvysílaném v pondělí v noci tamního času to prohlásil prezident USA Donald Trump. Ten také řekl, že jeho ruský kolega Vladimir Putin mu na summitu v Helsinkách sdělil, že vzájemných znesvářených vztahů lituje.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to vážně škoda, protože bychom mohli udělat tolik dobrého,“ citoval Trump Putinova slova. „Možná jsme ten klín právě vyrazili, ale ten klín tam byl a prezident Putin to říkal,“ prohlásil Trump s tím, že zdrojem rozporů je tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který roli Ruska ve volbách rozplétá.

Trump vyšetřování opakovaně označil za uměle vyvolanou kauzu, za kterou stojí lidé jako bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey a jeho někdejší náměstek Andrew McCabe.

Rusko ovlivňovalo prezidentské volby. Americké tajné služby odmítají Trumpovo stanovisko z Helsinek

Číst článek

Šéf Bílého domu zmínil také páteční obvinění 12 ruských agentů z útoku na server amerických demokratů. Agenti byli obviněni v nepřítomnosti a Putin v Helsinkách navrhl, že by je ruští prokurátoři mohli vyslechnout a že by mohli být přítomni i členové Muellerova týmu, pokud USA v jiných případech umožnilo přítomnost ruských vyšetřovatelů při amerických výsleších.

Trump na Fox News řekl, že ho Putinova nabídka uchvátila. Pak se ale podle amerického prezidenta ukázalo, že ji Putin zase opustil, když řekl, že by to Muellerovi lidé patrně nechtěli. V tom mu dal Trump během interview ve Fox News za pravdu.

Schůzku s Putinem ohodnotil Trump ve Fox News jako dobrou, neboť přinesla řadu pozitivních závěrů. „Myslím, že nyní si vedeme s Ruskem velmi dobře,“ řekl s tím, že do pondělí tomu tak nebylo.

Za největší otázku mezi USA a Ruskem považuje Trump omezování jaderného arzenálu. „Vím, že prezident (Barack) Obama řekl, že největším problémem je globální oteplování, ale já bych řekl, že naším největším problémem je nukleární oteplování,“ prohlásil.

Vměšování do voleb

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru se stejnou televizí zopakoval, že Rusko se nevměšovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a že Moskva nemá na šéfa Bílého domu Donalda Trumpa žádný kompromitující materiál. Putin poskytl interview americké stanici v pondělí po summitu s Trumpem v Helsinkách, televize rozhovor odvysílala v pondělí večer amerického času (v úterý po půlnoci SELČ).

Trump na summitu s Putinem: Nemyslím si, že je důvod, proč by se Rusko vměšovalo do našich voleb

Číst článek

„Vměšování se do domácích záležitostí Spojených států - opravdu věříte, že někdo působící z ruského území by mohl ovlivnit Spojené státy a ovlivnit hlas milionů Američanů? To je naprosto směšné,“ řekl Putin. Obdobně se ruský prezident vyjádřil i na tiskové konferenci za přítomnosti Trumpa.

„Nechci se prezidenta Trumpa dotknout, když tohle říkám, může to znít hrubě, ale než oznámil, že bude kandidovat na prezidenta, tak nás nezajímal,“ uvedl Putin. Dodal, že předtím byl Trump sice bohatým člověkem, takových je ale v USA spousta. „Působil ve stavebnictví, organizoval soutěže krásy. Ale ne, nikoho nenapadlo, že by pomýšlel na prezidentskou kandidaturu,“ řekl Putin.

Smlouva START

Putin pro Fox News také uvedl, že je Rusko ochotné prodloužit platnost smlouvy o jaderném odzbrojení známou jako Nový START, nejdříve ale chce vyjasnit některé sporné otázky z tohoto ujednání. Dodal, že to nabídl na pondělním summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Ujistil jsem prezidenta Trumpa, že Rusko je připraveno tu smlouvu rozšířit, prodloužit ji. Napřed se ale musíme dohodnout na jistých detailech, protože máme na americké partnery nějaká otázky,“ řekl Putin. „Myslíme si, že zcela neplní smlouvu, ale to je na expertech, aby to rozhodli,“ dodal.

Začátkem 90. let uzavřely obě jaderné velmoci dvě dohody známé jako START, které vedly k podstatnému snížení stavu strategických jaderných arzenálů. START 1 snižoval počet hlavic na obou stranách na 6000, druhá z dohod pak jejich počet snížila ještě zhruba o polovinu. Další redukci o 50 procent pak přinesla zatím poslední z americko-ruských odzbrojovacích dohod, podepsaná v dubnu 2010 v Praze a známá jako Nový START.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme