Trumpova vojenská přehlídka se odkládá. Americký prezident ji uspořádá až příští rok

Vojenská přehlídka, kterou si ve Washingtonu přál uspořádat prezident Donald Trump na Den veteránů 10. listopadu, se odkládá na příští rok. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na Pentagon.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ministerstvo obrany a Bílý dům plánovaly přehlídku k uctění památky amerických veteránů a 100. výročí ukončení První světové války. Zpočátku jsme počítali, že akci provedeme 10. listopadu 2018, ale nyní jsme se rozhodli posoudit možnosti v příštím roce,“ píše se v komuniké.

Předpokládalo se, že se přehlídky zúčastní pět až sedm tisícovek vojáků, vojenská technika a letectvo. Vojáci měli pochodovat od Bílého domu ke Kapitolu.

USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu. ‚Žádám světový mír, nic menšího,' prohlásil Trump

Číst článek

Navýšení nákladů

Trump dal již dříve najevo, že by si přál ve Washingtonu uspořádat velkou vojenskou přehlídku podobnou té, kterou jako čestný host sledoval loni 14. července na pařížské třídě Champs-Élysées.

Bílý dům odhadoval, že by přehlídka mohla vyjít poplatníky na 10 až 30 milionů dolarů (až 678 milionů korun). Nakonec se ale odhad nákladů podle agentury AP vyšplhal na více než 90 milionů dolarů (více než dvě miliardy). Přehlídka by tedy vyšla třikrát dráž, než si představoval Bílý dům.

O politicky citlivou otázku jde od doby, kdy Pentagon po Trumpově schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zrušil plánované vojenské cvičení s Jižní Koreou. Podle Trumpa by manévry byly velmi drahé a také by provokovaly. Podle Pentagonu by srpnové cvičení stálo 14 milionů dolarů (asi 317 milionů korun).

Proti přehlídce se postavila také veteránská organizace. „Než budeme moci oslavit vítězství ve válce proti terorismu a vrátit naše vojáky domů, domníváme se, že by bylo lepší peníze na přehlídku vynaložit na zajištění rozpočtu ministerstva pro záležitosti veteránů a na co nejlepší péči o naše vojáky a jejich rodiny,“ prohlásila velitelka Americké legie Denise Rohanová.

Naposledy se vojenská přehlídka v hlavním městě USA uskutečnila v roce 1991, po válce v Perském zálivu. Zúčastnilo se jí asi 8000 vojáků, připomněla agentura TASS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme