‚Korespondenční hlasování je katastrofa.‘ Trump popřel odklad voleb, opět je ale předem zpochybnil

Donald Trump znovu přiživil nejistotu, která ze vznáší kolem podzimních prezidentských voleb v USA – jak budou letos vypadat, jak prezident zareaguje na případný nepříznivý výsledek a co se všechno může v zemi stát, pokud s ním nebude spokojený. Trump nejprve na twitteru rozvíjel myšlenku kvůli pandemii hlasování odložit. Později na tiskové konferenci popřel, že by o něco takového usiloval, ale znovu letošní volby předem zpochybňoval.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států amerických Donald Trump

Prezident Spojených států amerických Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Donaldu Trumpovi v každém případě skončí současné funkční období 20. ledna příštího roku, na tom se nic nezmění, ani kdyby se volby skutečně posouvaly. To může podle Ústavy ovlivnit jenom Kongres.

With Universal Mail-In Voting (not Absentee Voting, which is good), 2020 will be the most INACCURATE & FRAUDULENT Election in history. It will be a great embarrassment to the USA. Delay the Election until people can properly, securely and safely vote???

14:46 – 30. 07. 2020

34011 163183

Jenže tam k tomu podle reakcí na Trumpův tweet není absolutně žádná vůle, a to ani mezi republikány. Kongresmanka Liz Cheneyová napsala, že republikáni mají k posouvání voleb zdrcující odpor.

We are not moving the date of the election. The resistance to this idea among Republicans is overwhelming. We must take all necessary steps to prevent election fraud - including stopping Democrat ballot harvesting - but we will not be delaying the election.

21:29 – 30. 07. 2020

2774 18135

Pokud ale Trump chtěl svou poznámkou na twitteru jen odvrátit pozornost od v tu chvíli čerstvé zprávy o rekordním úpadku americké ekonomiky, povedlo se mu to znamenitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek zahraničního zpravodaje Radiožurnálu Jana Kaliby

Vpodvečer na tiskové konferenci ho novináři zavalili dotazy právě na volby – a to už je prezident posouvat nechtěl.

„Já nechci měnit datum voleb, ale také nechci podvodné volby. Tyto volby budou nejzmanipulovanější v dějinách, pokud se bude volit poštou. Korespondenční hlasování je katastrofa. Taky nechci čekat tři měsíce a pak zjistit, že hlasovací lístky chybějí a volby jsou znehodnocené,“ řekl na tiskové konferenci.

Pošta pod tlakem

Trump kvůli viru apeluje na odložení prezidentských voleb. Hlasování poštou podle něj povede k podvodům

Číst článek

Trump už několik měsíců živí tuto konspirační teorii. Volební experti upozorňují, že poštou se v některých amerických státech běžně a bez větších problémů volí už léta a riziko zmanipulování není vyšší než u jiných forem hlasování.

Trump také nově tvrdí, že je potřeba výsledky znát okamžitě po volbách. Nic takového americké zákony neříkají a třeba před 20 lety v souboji mezi Georgem Bushem mladším a Al Gorem nebylo jasno ještě dlouho po volební noci. Letos se to i kvůli velkému zájmu o korespondenční hlasování může opakovat.

Proto se nebývale v centru pozornosti ocitla také podfinancovaná Americká pošta, která sehraje při volbách důležitou roli. Od června má nového šéfa – Louise DeJoye, podnikatele a sponzora Trumpovy kampaně.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme