Soudní cesta výsledek nepřináší, Trump mění taktiku. Chce jednat se zákonodárci, aby mu zajistili volitele

Donald Trump si v pátek pozval do Bílého domu republikánské zákonodárce státu Michigan a velká část Američanů je ve střehu. Věří, že jde o snahu amerického prezidenta obejít voliče a zkusit se udržet u moci navzdory volební porážce od Joea Bidena. Trump a jeho spojenci stále bez důkazů tvrdí, že se stal velký volební podvod, i když prohráli i čtvrteční sérii soudních případů.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právníci z týmu Donalda Trumpa mimo jiné uvedli, že volitelé z rozhodujících států by se neměli řídit výsledky hlasování | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Další strategií může být snaha zabránit volitelům hlasovat pro Bidena, přestože daný stát vyhrál – tak jako právě Michigan skoro o 150 tisíc hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trump se pokouší vnést chaos do přidělování volitelů. Poslechněte si reportáž Jana Kaliby

Do čela svého právního týmu postavil Trump Rudyho Giulianiho. Na jeho čtvrtečním brífinku zazněla mimo jiné konspirační teorie, podle které americké volby zmanipulovala firma napojená na venezuelský režim či George Sorose.

Chris Krebs, Trumpem tento týden propuštěný šéf vládní agentury, která označila letošní volby za výborně zabezpečené, nazval toto vystoupení nejšílenějším a nejnebezpečnějším televizním přenosem v americké historii.

Jiná právnička z Trumpovy stáje, Sidney Powellová, řekla v televizi Fox News, že volitelé z rozhodujících států, které Biden vyhrál, by se neměli řídit výsledky hlasování a měli by dát 14. prosince hlas Trumpovi.

Poslední Trumpův záchvěv v úřadu? Urychlené stažení vojáků vyvolává obavy o osud Afghánistánu

Číst článek

V Michiganu, Pensylvánii či Georgii ovládají legislativu republikáni a Trump se svými spojenci se právě i v těchto státech pokusili či pokoušejí různými způsoby zablokovat úřední potvrzení Bidenova vítězství a tím nominaci jeho volitelů.

Podle výsledků příští prezident Joe Biden označil Trumpovo jednání za skandální a pokračoval:

„Nechte mě zvolit správná slova… Myslím, že Američané jsou svědky neuvěřitelné nezodpovědnosti. Nevím, jaké jsou jeho motivy. Ale i podle většiny republikánů, se kterými jsem mluvil, nás to oslabuje a vysílá to zničující zprávu o fungování demokracie a strašlivou zprávu o naší zemi,“ uvedl Biden.

V pátek daly úřady v Georgii razítko na tamní Bidenovo vítězství, které potvrdil audit s ruční kontrolou hlasů.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme