Donald Trump vyráží na svou první zahraniční cestu. Problémy se šéfem FBI nechává doma

Americký prezident Donald Trump míří na svou první zahraniční cestu. Během devíti dnů navštíví pět různých zemí - od Arabského poloostrova až po Brusel. Prezident za sebou doma zanechává rostoucí problémy. Kritikové ho obviňují z toho, že se snažil mařit výkon spravedlnosti a mohl ohrozit národní bezpečnost prozrazením tajných informací Rusku.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump nastupuje na palubu prezidentského letounu Air Force One.

Donald Trump nastupuje na palubu prezidentského letounu Air Force One. | Zdroj: Reuters

Cesta amerického prezidenta přichází v klíčový moment, pro Donalda Trumpa je to možnost, jak se odpoutat od problémů doma a představit svou zahraniční agendu a také konkrétní podobu slibu "upřednostňovat americké zájmy."

'Největší hon na čarodějnice.' Trumpovi vadí vyšetřování jeho vazeb na Rusko

Číst článek

Sílící trable Bílého domu ovšem znepokojují i zahraniční partnery - především tradiční spojence v Evropě, se kterými Donald Trump bude jednat v Bruselu. Jako první má ale naplánovanou cestu do Saúdské Arábie, pak míří do Izraele a Vatikánu. Po Bruselu ho čeká summit zemí G7 na Sicílii.

Trump v pátek před svým odchodem neoznámil, koho si vybral za nástupce odvolaného šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Před jeho odletem do Saúdské Arábie to oznámil Bílý dům. Americký prezident původně s ohledem na neklidnou vnitropolitickou situaci sliboval, že jméno svého kandidáta na ředitele FBI oznámí ještě před odletem na devítidenní zahraniční cestu.

Trump v posledních dnech absolvoval pohovory se skupinou kandidátů na Comeyho místo, mezi nimiž byl za jednoho z favoritů médii označován bývalý nezávislý senátor Joe Lieberman, který byl v roce 2000 kandidátem na viceprezidenta za demokraty. Prezident prohlašoval, že výběr jde rychle a hotovo by chtěl mít do pátku.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme