Konspirace není zločin, napsal Trump na twitteru. Komentoval vyšetřování zásahu do voleb

Americký prezident Donald Trump v úterý na twitteru napsal, že konspirace není zločinem. Komentoval tímto výrokem pokračující prošetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Vyšetřovatel FBI Robert Mueller se při něm snaží kromě jiného zjistit, zda Trumpův volební tým se během kampaně tajně nespolčil s Rusy s cílem porazit protikandidátku Hillary Clintonovou.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Konspirace není zločinem, ale to nevadí, protože žádná nebyla (s výjimkou podvodnice Hillary a demokratů),“ napsal prezident v jednom ze série obvyklých ranních tweetů.

Collusion is not a crime, but that doesn’t matter because there was No Collusion (except by Crooked Hillary and the Democrats)!

13:58 – 31. 07. 2018

9732 51939

Trump opakovaně Muellerovo vyšetřování označuje za hon na čarodějnice. Podle kritiků se obává, že by důkazy o vlivu Ruska mohly zpochybnit jeho volební vítězství.

Trump pochválil Itálii za protiimigrační přístup. Další evropské státy by ji měly následovat, uvedl

Číst článek

Slovo „collusion“, tedy konspirace nebo tajná dohoda, podle amerických právníků v trestním zákoníku skutečně není. „Hledal jsem ve federálních zákonech konspiraci jako zločin, ale není tam,“ řekl v pondělí televizi Fox News Trumpův právní poradce Rudy Giuliani.

Tajná dohoda se podle expertů objevuje spíš v zákonech o volné soutěži jako čin vztahující se ke kartelovým dohodám a nezákonným ujednáním o tržních cenách.

Pokud ale Mueller spolčení Trumpova týmu s ruskými agenty skutečně objeví, což se zatím nestalo, pak podle právníků existuje spousta jiných zákonů, o něž se soudy mohou opřít. Může například jít o podvodné spolčení s cílem ovlivnit volby, o hackerský útok, zpronevěru nebo falšování dokumentů.

Lobbing pro cizí mocnost

Pokud lidé z Trumpova týmu věděli, že existují kompromitující materiály na Hillary Clintonovou, nebo o nich věděli a snažili se je získat, pak mohou být obviněni z podílnictví na zločinu nebo z neohlášeného lobbingu pro cizí mocnost, napsala agentura AP. Týkat by se to mohlo prezidentova syna Donalda nebo zetě Jareda Kushnera.

Mnohé může podle médií vyjít najevo během procesu s Paulem Manafortem, bývalým členem a šéfem Trumpova volebního štábu. Proces se sice týká daňových a bankovních podvodů, nikoli ruského vměšování, ale přesto může přinést nové informace o aktivitách lidí z Trumpova okolí. První stání kauzy je naplánováno na dnešek před soudem ve Virginii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme