Další krok k ústavní žalobě na Trumpa. Šéfka demokratů oznámila den hlasování o formalizaci impeachmentu

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů dostali od její šéfky Nancy Pelosiové zprávu, že čtvrtek je tím dnem, kdy se bude hlasovat o formalizaci celého procesu impeachmentu. Je to rezoluce, která má podle demokratů zajistit transparentnost a jasnou cestu vpřed. Republikáni se tím dočkávají momentu, po kterém volali, tedy posvěcení přípravy ústavní žaloby na prezidenta Trumpa hlasováním ve sněmovně.

Washington, D.C. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump si o víkendu nejprve užíval gratulací za dopadení vůdce takzvaného Islámského státu speciálními jednotkami americké armády.

Americký viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty k vyšetřování Trumpa

Číst článek

Při návštěvě finále baseballové ligy ve Washingtonu ale Trumpa naopak dav fanoušků vypískal a křičel, ať ho zavřou. Šlo o narážku na tradiční skandování z Trumpových mítinků s fanoušky na adresu prezidentových politických soupeřů. A také na přípravu ústavní žaloby, která míří do další fáze.

Pelosiová uvedla, že tento krok, samozřejmě pokud rezoluce v demokraty ovládané sněmovně při hlasování projde, bude znamenat přístup Američanů k výpovědím svědků. Justičnímu výboru sněmovny poskytne důkazy, které může použít při případném sestavování bodů obžaloby.

Kromě toho má rezoluce stanovit práva, která bude mít během procesu prezident Trump a tým jeho právníků.

Pokud se najde dostatečný počet hlasů pro, tak se republikáni dočkají i fáze přípravy ústavní žaloby, která už má být veřejná, otevřená.

Jednají za zavřenými dveřmi

Republikáni dosud demokratům vyčítali, že teď už víc než měsíc jednají za zavřenými dveřmi, byť tedy za přítomnosti republikánských členů příslušných výborů. Zdá se ale, že ani tento krok demokratů je neuspokojuje.

Šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že republikáni nebudou tento, podle nich falešný proces, legitimizovat. A Bílý dům reagoval, že Pelosiová tímto krokem připustila, že demokraté dosud připravovali ústavní žalobu neoprávněně. Jejich tajné shromažďování důkazů je prý nezvratně nelegitimní.

Impeachmentu se v Trumpově tvrzi nebojí. ‚Posílí ho, prezidentkou bude i Ivanka,‘ říká jeho příznivec

Číst článek

Ani v pondělí se vyšetřování nijak neposunulo. Za zavřenými dveřmi měl sice vypovídat další svědek, ten to však na pokyn Bílého domu odmítl, i když tentokrát to má zajímavé souvislosti.

Svědkem měl být totiž Charles Kupperman, náměstek prezidentem z funkce už odvolaného poradce pro národní bezpečnost Jima Boltona.

Kupperman prý patří mezi ty, kteří v červenci měli přístup k telefonátu Donalda Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a poslouchali hovor, který se stal později základem pro přípravu ústavní žaloby.

Kupperman se tedy v Kongresu v pondělí neobjevil, ale jak píše deník Washington Post, nechal si soudem vypracovat rozhodnutí, jestli má poslechnout nařízení Bílého domu nevypovídat, anebo jestli naopak poslechnout výzvu Kongresu a vypovídat. Soud se ale ještě nevyjádřil, a tak se bývalý náměstek zatím před kongresmany raději neprezentoval.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme