Kongres prověří postup Bílého domu při bezpečnostních prověrkách. Má podezření na únik informací

Demokraté ovládající Sněmovnu reprezentantů amerického Kongresu prošetří praxi Bílého domu při provádění bezpečnostních prověrek, mimo jiné v případech prezidentova zetě Jareda Kushnera a bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Ve středu to oznámil šéf výboru pro dohled nad činností sněmovny a vládní reformu Elijah Cummings.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn. | Zdroj: Reuters

Zevrubné zkoumání by podle Cummingse mělo odpovědět na otázku, proč prezidentovi poradci a celý Bílý dům „pravděpodobně ignorovali zavedené procedury ochrany tajných informací“.

Půjde nejen o případy Kushnera a Flynna, ale i řady dalších dosavadních nebo bývalých činitelů. Má mezi nimi být i nynější bezpečnostní poradce John Bolton a bývalý personální šéf Bílého domu Rob Porter.

Cummings má podezření, že v procesu bezpečnostních prověrek docházelo k situacím, kdy byly přísně utajované skutečnosti sdělovány osobám, které k nim neměly mít přístup. Podle agentury Reuters se jeho podezření může opírat o přiznání bývalého personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, který loni nedostatky při bezpečnostních prověrkách připustil.

Verdikt nad Trumpovým exporadcem Flynnem zatím nepadl. Soud jednání odročil

Číst článek

Flynn si například směl ponechat bezpečnostní prověrku i poté, co vyšlo najevo, že lhal vyšetřovatelům o svých stycích s ruskou ambasádou. Kushner rovněž zamlčel některé své kontakty s cizinci a Porter o prověrku nepřišel ani po oznámení FBI, že se dopustil domácího násilí.

Demokraté v loňských listopadových volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů a neskrývají odhodlání maximálně omezit operační prostor prezidenta Donalda Trumpa a jeho okolí. Hodlají si předvolávat ke slyšení Trumpovy vládní úředníky a pátrat po údajných prohřešcích Bílého domu i samotné hlavy státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme