Exprezident Trump tvrdí, že by mohl být v úterý zatčen. Zároveň vyzývá lidi k protestům v ulicích

Americký exprezident Donald Trump v sobotu přišel s tvrzením, že v úterý by mohl být zatčen. Nasvědčují tomu podle něj informace unikající z prokuratury na Manhattanu, která ho vyšetřuje pro podezření z finanční trestné činnosti. Státní zastupitelství se k věci odmítlo vyjádřit a Trumpův tým později médiím sdělil, že exprezident od úřadů nedostal žádné upozornění. Přesto na své sociální síti Truth Social vyzval své stoupence, aby vyšli do ulic.

Washington (Aktualizováno: 18:46 18. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Exprezident Spojených států Donald Trump | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Trumpovo tvrzení přišlo poté, co se v médiích objevila informace, že manhattanský státní zástupce Alvin Bragg konzultuje s úřady v New Yorku možné bezpečnostní aspekty scénáře, podle něhož by došlo k obžalobě Trumpa.

Trump má odblokovaný účet na další sociální síti. K Facebooku a Twitteru se připojil i YouTube

Číst článek

List The New York Times předtím informoval, že exprezident by brzy mohl čelit obžalobě v případě údajných plateb za mlčenlivost dvou žen v období vrcholící kampaně před prezidentskou volbou roku 2016.

Trump v sobotu nespecifikoval, v jaké souvislosti zatčení očekává, rovněž neuvedl, zda pouze spekuloval na základě informací v médiích, nebo zda má pro svou předpověď i jiný zdroj.

Hovořil pouze o „nelegálních únicích“ informací z manhattanské prokuratury, kterou znovu označil za zkorumpovanou.

„Protestujte, vezměte si zpět naši zemi!“ dodal na závěr svého příspěvku, v němž někteří američtí novináři viděli ozvěny rétoriky, která předcházela násilnostem v sídle Kongresu 6. ledna 2021.

Oficiální informace o plánech manhattanské prokuratury a velké poroty, která na vyšetřování Trumpa dohlíží, nejsou k dispozici. Podle agentury AP není jasné, kdy by porota mohla hlasovat o obvinění bývalého prezidenta. The New York Times s odvoláním na své zdroje uvádí, že se očekává vystoupení ještě alespoň jednoho svědka.

Není první

Pokud by obvinění Trumpa skutečně přišlo, šlo by o první trestní stíhání některého z amerických exprezidentů.

Pro Trumpa by zároveň nemuselo být poslední, neboť prezident z let 2017 až 2021 čelí vyšetřováním i v dalších kauzách, především kvůli své kampani po prohraných volbách roku 2020 a kvůli neochotě odevzdat po odchodu z Bílého domu citlivé vládní dokumenty.

Ochrana Ukrajiny není klíčovým zájmem Spojených států, prohlásil guvernér Floridy DeSantis

Číst článek

To vše na pozadí začínající kampaně, v níž se 76letý Trump znovu uchází o zvolení do Bílého domu.

Ve výše zmíněné kauze z roku 2016 jde o platby v celkové výši 280 000 dolarů (6,3 milionu Kč), které někdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen popsal jako úplatky dvěma ženám za mlčenlivost o jejich románcích s Trumpem. Ten intimní styk s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou popírá.

Braggovo vyšetřování se netýká přímo tohoto aspektu, nýbrž otázky, zda tehdejší prezidentský kandidát spáchal zločin, když transakce nebyla nahlášena jako výdaj na volební kampaň. Právník Cohen byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní a další zločiny.

Kandidovat může

Velká porota, která v tomto případě vyhodnocuje důkazy a potenciální obvinění, v posledních měsících vyslechla řadu svědků včetně Cohena, který říká, že platby dvěma ženám zprostředkoval na Trumpův pokyn.

Pentagon zveřejnil video incidentu s ruskou stíhačkou. Moskva srážku popírá a dron údajně našla

Číst článek

Podle AP předstoupily také dvě někdejší Trumpovy poradkyně Hope Hicksová a Kellyane Conwayová, sám exprezident naopak odmítl vypovídat.

Právě skutečnost, že prokurátoři podezřelému nabídli možnost předstoupit před velkou porotu, je považována za signál, že případ spěje ke vznesení obžaloby.

„Bylo by ze strany okresního žalobce Alvina Bragga neobvyklé, kdyby upozornil potenciálního obžalovaného a nakonec jej trestně nestíhal,“ napsal tento měsíc deník The New York Times.

Případná obžaloba by Trumpovi nebránila v kandidatuře v prezidentských volbách a exprezident už se nechal slyšet, že by i jako trestně stíhaný o znovuzvolení usiloval. Podle expertů může být prezidentem USA obžalovaná a dokonce i odsouzená osoba, uvedla na svém webu televize ABC News.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme