Trump může použít peníze ministerstva obrany na stavbu zdi, rozhodl americký nejvyšší soud

Americký nejvyšší soud rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Verdikt soudu je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016, uvedla agentura Reuters.

Washington (Aktualizováno: 10:33 27. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump během poselství o stavu unie v Kongresu

„Velké vítězství pro zeď,“ napsal Trump na twitteru | Zdroj: Reuters

Soudci nejvyššího soudu poměrem pěti ku čtyřem hlasům zvrátili květnové rozhodnutí kalifornského federálního soudu, který zakázal Trumpově vládě začít stavět hraniční zeď z peněz schválených Kongresem pro Pentagon.

Rusko do amerických prezidentských voleb zasahovalo, píšou New York Times s odkazem na analýzu

Číst článek

Trumpova administrativa se proti verdiktu kalifornského soudu odvolala, u odvolacího soudu však neuspěla.

Nyní jí nejvyšší soud umožnil peníze použít, i když nadále sice běží soudní spory o financování zdi. Bude ale trvat měsíce, než dorazí k nejvyššímu souduTrumpova administrativa tak může mezitím postupovat v přípravách stavby.

„Velké vítězství pro zeď. Americký nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance a dal zdi na jižní hranici zelenou. Velká výhra pro bezpečnost hranic a vládu zákona!“ napsal Trump na twitteru několik minut po pátečním výroku nejvyššího soudu.

Wow! Big VICTORY on the Wall. The United States Supreme Court overturns lower court injunction, allows Southern Border Wall to proceed. Big WIN for Border Security and the Rule of Law!

00:37 – 27. 07. 2019

25900 127418

Podle demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové povolil nejvyšší soud „krádež vojenských peněz“. Rozhodnutí označila za velmi špatné. „Naši zakladatelé navrhli demokracii s vládou lidí, ne monarchii,“ napsala na twitteru.

Někteří kritici v ironických komentářích soudcům poděkovali za to, že rozhodnutím vytvořili precedens, podle něhož budou moct příští prezidenti podobně „přesunout“ peníze na boj se změnou klimatu. Spojené státy během Trumpova prezidentství mimo jiné odstoupily od pařížské dohody o ochraně klimatu.

Spor s Kongresem

Republikánskému prezidentovi Trumpovi se nepodařilo přesvědčit Kongres, aby uvolnil peníze na financování zdi, proti níž protestují američtí demokraté i mexická vláda.

V únoru proto vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu přesunout 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely, na výstavbu zdi. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády v soudních sporech.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme