Do USA se nedostanou sezonní pracovníci či výměnní studenti. Trump prodlužuje zákaz udělování víz

Americká administrativa bude omezovat vydávání některých povolení k trvalému pobytu i pracovních víz až do konce letošního roku. Některá pravidla se navíc ještě zpřísní. Americký prezident Donald Trump už vydal i příslušný exekutivní výnos. V konferenčním telefonickém rozhovoru s novináři to oznámil nejmenovaný úředník Trumpovy administrativy.

Washington, D.C. Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump (v roce 2013)

Americký prezident Donald Trump používal protiimigrační politiku již během první prezidentské kampaně. | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Gage Skidmore

Prezident Trump začal vydávat nová pravidla pro imigranty už v březnu, odvolával se přitom na ochranu veřejného zdraví v době pandemie. V rámci nových pravidel získaly americké úřady mimo jiné i mechanismy k zrychlené deportaci migrantů zadržených na hranicích. Opatření měla být původně krátkodobá, už několikrát je ale úřady prodloužily.

Donald Trump později vydal i zákaz udělovat víza s nárokem na trvalý pobyt a práci ve Spojených státech, tohle opatření mělo trvat šedesát dní. Americký prezident se ho ale nyní rozhodl dále prodloužit až do konce roku. Zákaz udělování zelených karet se týká všech povolení k trvalému pobytu, které jsou vydávané mimo území Spojených států. Nově se ale do Ameriky nedostanou například někteří sezonní pracovníci, výměnní studenti, au pair nebo zaměstnanci nadnárodních firem, které jejich zaměstnavatel chce třeba přeložit na pobočku v Americe.

Další omezení přistěhovaleckých víz zatím nebude. Soud na 28 dní zablokoval Trumpovu proklamaci

Číst článek

Trumpova administrativa zatím neohlásila, kdy začne zákaz platit. Agentura Reuters poznamenává, že opatření zřejmě nebude mít okamžitý účinek, protože řada amerických zastupitelských úřadů ve světě zůstává kvůli pandemii stejně stále uzavřená a žádosti o víza nezpracovává.

Jedním z důvodů pozastavení víz můžou být i prezidentské volby. Donald Trump bude usilovat o znovuzvolení v listopadu. Pro amerického prezidenta je migrace jedním z hlavních témat jeho politické kariéry. Jeho protiimigrační názory se projevovaly již během první předvolební kampaně. 

Cílem opatření je ale podle vlády také uvolnit pracovní pozice pro Američany. Pandemie nemoci covid-19 totiž silně zasáhla americkou ekonomiku. Nezaměstnanost sice v květnu mírně poklesla, i tak stále v zemi dosahuje třinácti procent. A Trumpova vláda si teď slibuje, že opatření přinese až půl milionu nových pracovních míst pro Američany.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme