‚Antisemitismus v politickém boji.‘ Trump obvinil židovské voliče Demokratické strany z neloajality

Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí Židé, kteří hlasují pro Demokratickou stranu, ukazují „buď totální nedostatek znalostí, nebo velkou neloajalitu,“ informoval ve středu server BBC. Výrok vyvolal silnou kritiku, podle níž nejvyšší představitel USA využívá antisemitskou rétoriku.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při návratu z víkendu z Bedminsteru. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Židovská demokratická rada Ameriky (JDCA), která sdružuje židovské členy Demokratické strany, uvedla, že prezident se snaží „zneužívat antisemitismus v politickém boji“.

Na návrh Donalda Trumpa? Izrael zakázal vstup dvěma členkám amerického Kongresu

Číst článek

Prohlášení přichází po verbálních útocích na demokratické kongresmanky Ilhan Omarovou a Rashidu Tlaibovou, které Trump opakovaně nařkl z antisemitismu a řekl, že „nenávidí Izrael“.

Na nátlak Trumpa Izrael oběma členkám kongresu zablokoval vstup do země, když chtěly navštívit Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém. Později Izrael „humanitární“ návštěvu Tlaibové povolil, ona však odmítla s odkazem na nepřijatelné podmínky, které si židovský stát údajně klade.

Americký prezident, který je známý vřelou podporou izraelského konzervativního premiéra Benjamina Netanjahua i konzervativní části židovstva, využil kauzu kolem obou muslimských zákonodárkyň k útoku na opoziční demokraty. Podle agentury AP tím podkopává základ, na němž léta stojí izraelsko-americké vztahy, totiž jejich apolitičnost.

Prezident se má ‚probudit‘

Trumpův nynější výrok odsoudily i další americko-židovské spolky, podle nichž využívá známý antisemitský narativ, že Židé jsou oddanější Izraeli než zemím, ve kterých žijí.

„Pokud jde o Izrael, pak Trump opakuje tvrzení o dvojité loajalitě, která je formou antisemitismu. Pokud jde o to, že Židé mají být ‚loajální‘ jemu, pak by se měl probudit,“ napsala na twitteru ředitelka JDCA Halie Soiferová.

If this is about Israel, then Trump is repeating a dual loyalty claim, which is a form of anti-Semitism. If this is about Jews being "loyal" to him, then Trump needs a reality check - we live in a democracy and Jewish support for the @GOP has been halved in the past four years.

22:38 – 20. 08. 2019

72 122

Jonathan Greenblatt, šéf Ligy proti hanobení, uvedl, že „obviňování z neloajality bylo dlouho využíváno k útokům na Židy.“ Americký židovský výbor označil výrok jako „nevhodný, nevítaný a vyloženě nebezpečný“.

Poslední průzkumy volebních nálad v USA podle BBC ukazují, že většina amerických Židů hlasuje pro demokraty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme