‚Byli bychom rozzlobení.‘ Trump pohrozil Saúdům trestem, pokud se prokáže vražda opozičního novináře

Spojené státy tvrdě potrestají Saúdskou Arábii, pokud stojí za zmizením saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášakdžího. V rozhovoru s televizí CBS News to prohlásil americký prezident Donald Trump. Dodal ale, že nechce, aby případný trest poškodil pracovní místa ve Spojených státech.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Byli bychom velmi znepokojení a rozzlobení, pokud by se to potvrdilo,“ řekl Trump na dotaz, zda Saúdská Arábie nechala na svém konzulátu v Istanbulu Chášakdžího zabít. Dodal, že zatím není jasné, jaký byl novinářův osud, ale že pravděpodobně vyjde pravda na světlo.

Kvůli saúdskoarabskému novináři přiletěla do Istanbulu ‚skvadra vrahů‘, píší turecká média

Číst článek

Řekl, že v Chášakdžího případě je v sázce velmi mnoho, obzvláště kvůli tomu, že to byl novinář. Pokud vyšetřování prokáže, že za jeho zmizením stojí Rijád, bude země potrestána.

Saúdská Arábie ale obvinění z vraždy opozičního novináře popírá. Saúdskoarabský ministr vnitra Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf řekl oficiální saúdskoarabské tiskové kancelář SPA: „Jsou to lži zaměřené proti vládě.“

Prezident ale nechce, aby případná reakce Washingtonu znamenala ztrátu amerických pracovních míst kvůli tomu, že Spojené státy zastaví prodej zbraní a vojenského vybavení do Saúdské Arábie, která je na Blízkém východě klíčovým spojencem. K zastavení zbrojních dodávek již vyzvali někteří senátoři.

Chášakdží vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle představitelů Saúdské Arábie z konzulátu krátce poté odešel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme