Předseda Evropské rady Tusk svolal mimořádný summit k brexitu. Uskuteční se 10. dubna

Mimořádný summit Evropské unie k brexitu svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na 10. dubna. Oznámil to na twitteru. Učinil tak jen krátce poté, co britská Dolní sněmovna už potřetí odmítla text dohody o spořádaném vystoupení Británie ze společenství.

Brusel (Aktualizováno: 16:17 29. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádný summit Evropské unie k brexitu svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na 10. dubna (ilustrační snímek) | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Dobře informovaný unijní činitel ČTK řekl, že unie očekává britskou představu dalšího postupu s dostatečným předstihem před mimořádnou schůzkou šéfů států a vlád unijních zemí.

In view of the rejection of the Withdrawal Agreement by the House of Commons, I have decided to call a European Council on 10 April. #Brexit

15:43 – 29. 03. 2019

6299 18092

Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii v pátek ve 23.00 (o půlnoci SEČ).

Britové ani napotřetí neschválili brexitovou dohodu. ‚Měli bychom se stydět,‘ řekla Mayová

Číst článek

Nový termín brexitu je na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád sedmadvacítky nyní 12. dubna. Londýn má do té doby partnerům oznámit, jak si představuje další postup.

Tusk minulý týden po summitu uváděl, že pro Británii jsou všechny možnosti otevřené. Kromě odchodu bez dohody je tak nyní možný i další, tentokrát už delší odklad brexitu, podmínkou ale bude uspořádání květnových voleb do europarlamentu také v Británii.

„Očekáváme, že Spojené království oznámí, jak si představuje další postup dostatečně dopředu, aby summit mohl věc posoudit,“ sdělil krátce po Tuskově oznámení o mimořádném summitu ČTK dobře informovaný představitel EU. Dodal, že přesný čas a detaily summitu zatím nejsou rozhodnuty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme