Tusk se nebude ucházet o křeslo polského prezidenta. ‚Zatěžují mě nepopulární rozhodnutí,‘ vysvětlil

Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk v úterý oznámil, že se nebude příští rok na jaře ucházet o křeslo polského prezidenta. Informují o tom polská média. O Tuskovi se spekulovalo jako o možném protikandidátovi současné hlavy státu Andrzeje Dudy, kterého podporuje vládnoucí národně konzervativní strana Právo a spravedlnost.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

Tusk si myslí, že současná polská opozice je schopna prezidentské volby vyhrát. „Ale k tomu je nutné, aby kandidáta nezatěžovalo břemeno těžkých, nepopulárních rozhodnutí (z minulosti), a mě takové břemeno zatěžuje,“ vysvětlil Tusk.

Právo a spravedlnost má podle oficiálních výsledků většinu v Sejmu. V polském Senátu o ni ale přišlo

Číst článek

Po říjnových volbách, v nichž si Právo a spravedlnost udržela většinu v dolní komoře parlamentu, si Tusk podle portálu wp.pl nechal vypracovat soukromý průzkum ohledně svých šancí v prezidentských volbách.

Ukázalo se, že kandidatura by pro Tuska byla riskantní, protože je proti němu naladěna velká část voličů a jen těžko by získal podporu potřebnou k tomu, aby porazil Dudu. Mnoho lidí si prý spojuje Tuska s vládou jeho proevropské Občanské platformy, která skončila před čtyřmi lety v atmosféře různých skandálů porážkou ze strany Práva a spravedlnosti.

Opoziční veto

Tusk byl polským premiérem od listopadu 2007 do září 2014, na postu předsedy vlády se udržel nejdéle ze všech politiků po roce 1989. V čele Evropské rady ho začátkem příštího měsíce vystřídá bývalý předseda belgické vlády Charles Michel.

Za odposlechy, které zlomily vaz Občanské platformě, stála konkurenční PiS. Naznačil to jejich původce

Číst článek

Předseda Občanské platformy Grzegorz Schetyna před časem řekl, že pokud Tusk v prezidentských volbách kandidovat nebude, vybere strana svého uchazeče o křeslo hlavy státu v primárkách.

Zájem o prezidentské volby zatím z řad Občanské platformy projevila jedině Malgorzata Kidawová-Blońská, která byla kandidátkou své strany na post premiérky v říjnových parlamentních volbách. V Polsku se také jako o možném společném kandidátovi opozice mluví o šéfovi lidovců Wladyslawovi Kosiniakovi-Kamyszovi.

Pokud současný prezident Duda vyhraje i v příštích volbách hlavy státu, bude moci vládnoucí Právo a spravedlnost bez větších problémů dál moci prosazovat svůj program. Prezident z řad opozice by jí to zkomplikoval, protože hlava státu má právo veta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme