Tusk polským prezidentem? 'Do důchodu se nechystám,' vzkázal expremiér a zkritizoval vládu

Předseda Evropské rady Donald Tusk se po konci svého mandátu v roce 2019 vrátí do Polska. Řekl to v rozhovoru pro televizi TVN. „A ať si nikdo nemyslí, že jen budu koukat na TV nebo si kopat s vnuky,“ řekl polský expremiér o svém případném angažmá v politice. Dlouhodobě se spekuluje o jeho kandidatuře v prezidentských volbách v roce 2020. Tusk také tvrdě zkritizoval reformu soudnictví, kterou prosadila vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS).

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

„Mám několik vážných důvodů strachovat se o Polsko,“ řekl Donald Tusk v rozhovoru pro soukromou televizi TVN.

„Mám dojem, že současná vláda už udělala dost chyb na to, aby víc Poláků začalo jejich způsob vládnutí zpochybňovat, ale v tom hraje roli čas.“

'Komplikovanější pozice Polska ve světě'

Duda vetuje 'lex Jaruzelski'. Zákon posmrtně zbavující hodností je podle něj nespravedlivý

Číst článek

Dlouholetý premiér Polska a politický protivník předsedy PiS Jarosława Kaczyńského pak kritizoval reformy současné vlády. Za stav právního státu v zemi a loňské reformy justice Polsko ostře kritizuje i Evropská komise.

„Situace, která způsobila, že pozice Polska ve světě a v Evropě je dnes, delikátně řečeno, o mnoho komplikovanější. To je něco, co mi velmi leží na srdci,“ řekl Tusk.

„Na Polsko myslím 24 hodin denně kvůli stavu státu v kontextu práva, respektování ústavy a nezávislosti soudnictví,“ dodal.

Výrazný pokles preferencí PiS

Bývalý předseda Občanské platformy poskytl rozhovor krátce poté, co několik průzkumů shodně poukázalo na prudký pokles preferencí vládnoucí strany.

Podle průzkumu Instytutu Badań Pollster pro provládní veřejnoprávní televizi TVP klesla podpora PiS o 8 procentních bodů na 39 %, průzkum agentury IBRiS pro deník Rzeczpospolita pak PiS přisoudil 35 %.

Agentura Kantar Millward Brown SA v tomtéž týdnu v průzkumu pro soukromou televizi TVN dává straně PiS 28 %, což by znamenalo pokles o 12 procentních bodů během měsíce března. Naopak preference Občanské platformy, které Tusk léta šéfoval, podle průzkumů vzrostly a její podpora se pohybuje v rozmezí od 20 do 25 %.

Polská vládní strana se v průzkumu propadla o 12 bodů. Dohání ji protesty a odměny pro ministry

Číst článek

„Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu,“ řekl k tomu předseda PiS Jarosław Kaczyński.

Diplomacie, potraty, odměny

Polskou politikou v únoru a březnu otřásal ostrý diplomatický spor s Izraelem o tzv. „zákon o holokaustu“, protesty proti zpřísnění potratové legislativy i vysoké odměny, které loni dostali ministři kabinetu bývalé premiérky Beaty Szydłové.

Tusk také v rozhovoru podpořil bývalého náměstka ministra financí jeho vlády, který byl nedávno obviněn z toho, že neplnil úřední povinnosti a umožnil se třetím osobám obohatit o 21 miliard zlotých (v přepočtu přes 126 miliard korun). Jeho případ je podle Tuska zářným příkladem toho, jak se v současném Polsku zneužívá právo k dosažení politických cílů.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme