Jste zodpovědný za smrt Kaczyńského? 'Ne,' odpověděl Tusk rozhodně. Ve Varšavě vypovídal u soudu

Bývalý polský premiér Donald Tusk v pondělí vypovídal před okresním soudem ve Varšavě. Jeho svědectví se týkalo případu spojeného se smolenskou leteckou havárií, při které v roce 2010 zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Mezi obviněnými je kvůli údajným pochybením při organizaci letu pět Tuskových bývalých podřízených. Expremiér před soudem popřel, že by v ní sám hrál nějakou roli.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk vypovídal u soudu ve Varšavě | Foto: Adam Stępień | Zdroj: Reuters

Předseda Evropské rady Tusk za velkého zájmu médií vypovídal přes dvě a půl hodiny, po přestávce pak dál vypovídal neveřejně. Případ se týká bývalého šéfa Tuskovy kanceláře Tomasze Arabského a čtyřech dalších úředníků, které kvůli zanedbání povinností zažalovali někteří příbuzní obětí letecké nehody.

Vyšetřovatel Smolenska: Atentát? Poláci jen nechtějí přijmout, že šlo o sérii triviálních chyb

Číst článek

Dotazy na organizaci letů do Smolenska

Tusk před soudem uvedl, že do kompetencí premiéra nenáleží logistika a organizace zahraničních cest předsedy vlády nebo prezidenta.

„Mohu detailně popsat politický kontext mé návštěvy ve Smolensku. O něco méně mohu mluvit o cestě prezidenta Lecha Kaczyńského, protože za tu jsem neodpovídal. Premiér má za úkol rozhodnout, zda uskutečnit návštěvu, jaký bude její politický cíl. Organizačními a logistickými otázkami se ale nezabývá,“ odpovídal expremiér.

Na přímou otázku novinářky, zda se cítí zodpovědný za smrt Lecha Kaczyńského pak Tusk odpověděl ne.

Případ Arabski

Arabski byl kvůli údajným pochybením vyšetřován už dříve, v listopadu 2014 ale okresní prokuratura ve varšavské čtvrti Praga vyšetřování zastavila.

Vrak letadla Tu-154M v dubnu 2010 u Smolenska | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Státní zastupitelství tehdy uvedlo, že u Smolenska došlo k organizačním nesrovnalostem, to ale k obvinění nestačí.

Bývalý šéf Tuskovy kanceláře už v roce 2011 v rozhovoru pro deník Polska The Times popsal, že dohlížel na organizace návštěvy premiéra, ne prezidenta.

Letu prezidenta Kaczyńského z 10. dubna 2010 totiž předcházelo 7. dubna na vojenském hřbitově v Katyni setkání Tuska s ruský prezidentem Vladimirem Putinem.

Smolenské kauzy

Loni kvůli Smolensku vypovídal Tusk dvakrát. V dubnu 2017 přijel do Varšavy svědčit kvůli vyšetřování bývalých šéfů vojenské kontrarozvědky Janusze Noska a Piotra Pytla. Ti měli podle prokuratury po smolenské letecké tragédii v roce 2010 neoprávněně spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB.

Tusk polským prezidentem? 'Do důchodu se nechystám,' vzkázal expremiér a zkritizoval vládu

Číst článek

Druhé předvolání souviselo s „diplomatickou zradou“, ze které Tuska viní konzervativec a exministr obrany Antoni Macierewicz. Podle něj se Tusk dopustil „protistátní činnosti a ohrožení zájmu občanů, včetně rodin obětí smolenské letecké katastrofy“.

Sám Tusk v současné době obviněn není, dlouhodobě ho ale z politické zodpovědnosti viní vládnoucí strana Právo a spravedlnost a její předseda Jarosław Kaczyński. Ihned po nehodě se také objevily četné konspirační teorie o spiknutí Tuska s Putinem. Teorii o atentátu také dlouhodobě razí Macierewicz, který stojí v čele ministerské vyšetřovací komise.

Tomu, že se u Smolenska nestala nehoda, věří podle dubnového průzkumu zhruba čtvrti Poláků.

Filip Harzer, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme