Tusk: SSSR reprezentovaly gulagy, Evropská unie je symbolem svobody. Srovnávat je je nemoudré i urážlivé

Evropská unie respektuje své partnery, totéž ale očekává od nich. V reakci na výrok britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta, který tento týden unii přirovnal k Sovětskému svazu, to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Na programu nadcházejícího summitu prezidentů a premiérů evropské osmadvacítky hodlá Tusk zařadit v souvislosti s odhalením pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní i otázku kybernetické bezpečnosti.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo) a irský premiér Leo Varadkar

Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo) a irský premiér Leo Varadkar | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Srovnávat Evropskou unii se Sovětským svazem je nemoudré, jakož i urážlivé,“ řekl Tusk na tiskové konferenci po jednání s irským premiérem Leem Varadkarem.

‚Jsme lepší a lepší při obraně systémů.‘ NATO podpořilo Nizozemsko za odhalení kyberútoku

Číst článek

SSSR a Evropská unie podle šéfa Evropské rady nemají nic společného, neboť Sovětský svaz reprezentoval „vězení a gulagy, hranice a zdi, násilí proti občanům a sousedům“, zatímco unie je symbolem „svobody a lidských práv, prosperity a míru, života beze strachu, demokracie a pluralismu“.

„Jako předseda Evropské rady a někdo, kdo strávil polovinu svého života v sovětském bloku, vím, o čem mluvím,“ dodal Polák Tusk.

„Sovětský duch“ podle předsedy Evropské rady nicméně nadále přežívá, jak podle něj ukázal například březnový pokus otrávit bývalého ruského agenta pracujícího pro Brity Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.

Co nejužší partnerství

„Sami dobře víte, kde najít tohoto ducha, v Bruselu spíše ne,“ uvedl Tusk a Británii připomněl, že unie byla první, kdo jí po útoku v Salisbury vyjádřil solidaritu.

Skripal byl ‚zrádce a pacholek‘, ne ochránce lidských práv. Putin se ohradil proti obvinění z otrav

Číst článek

V reakci na čtvrteční oznámení Nizozemska, které obvinilo Rusko z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní, Tusk oznámil, že hodlá zařadit na program říjnového summitu Evropské unie otázku kybernetické bezpečnosti.

Hlavním tématem čtvrtečního jednání Tuska s irským premiérem Varadkarem byl nicméně brexit. Předseda Evropské rady prohlásil, že Brusel nadále doufá v „co možná nejužší a zvláštní“ partnerství s Británii po jejím odchodu z unie.

Nabídka, kterou Londýn na počátku jednání dostal, byla podle něj velkorysá. Nazval ji „Kanada-plus-plus-plus“, čímž chtěl zřejmě vyjádřit, že Britové by měli mnohem více výhod, než které si v rámci obchodní dohody s Evropskou unií vyjednala Ottawa.

Návrat k práci

Tusk zároveň kritizoval reakce některých britských politiků na odmítnutí brexitového plánu premiérky Theresy Mayové na zářijovém neformálním jednání nejvyšších představitelů unijních zemí v Salcburku.

‚Nejlepší dny jsou teprve před námi.‘ Mayová na konferenci konzervativců zatančila a vyzvala k jednotě

Číst článek

„Říkat pravdu, i když je to složité a nepříjemné, je nejlepším způsobem, jak partnerům prokázat respekt. Tak tomu bylo v Salcburku a tak to bude fungovat i v následujících dnech," řekl Tusk.

Zároveň připustil, že jako bývalý předseda strany v rodném Polsku má pochopení pro složitou situaci premiérky Mayové. „Ale teď, když je konference konzervativců za námi, bychom se měli vrátit k práci,“ uvedl.

Irský premiér Varadkar nadcházející fázi jednání s Británii označil za kritickou. Uzavřít dohodu s Londýnem by si přál „do listopadu, pokud je to vůbec možné“. Cílem Dublinu podle něj zůstává, aby mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, nevznikla po brexitu hranice s přísnými kontrolami, ale i to, aby byly zachovány úzké obchodní vztahy Irska s Británií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme