Evropská unie si Mayovou vyslechne a přijme k brexitu ‚relevantní závěry‘, vzkázal Tusk

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie by měli ve čtvrtek k dramatickému vývoji kolem britského odchodu z EU přijmout „relevantní závěry“ poté, co si vyslechnou hodnocení stávající situace od britské premiérky Theresy Mayové. Napsal to šéf Evropské rady Donald Tusk v dopise, kterým ve středu lídry unijních států na prosincový summit bloku pozval.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk a britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Reuters

Vzhledem k tomu, že čas do britského odchodu z unie 29. března příštího roku se krátí, probere schůzka vrcholných představitelů 27 zemí také stav příprav na situaci, kdy by Británie opustila EU takzvaným tvrdým brexitem.

Mayová bude bojovat o důvěru. Tlakům kvůli brexitové dohodě nehodlá ustupovat

Číst článek

Jde o variantu, při které by se brexit odehrál bez platné dohody o spořádaném vystoupení upravující řadu důležitých okolností včetně následného přechodného období.

O této „rozvodové dohodě“ vláda Mayové a Brusel jménem 27 zemí EU měsíce vyjednávali. Mayová však v pondělí oznámila, že nemá k jejímu potvrzení dostatečnou většinu v britském parlamentu a hlasování Dolní sněmovny odkládá.

Ve středu večer navíc možná přijde o důvěru své vlastní Konzervativní strany. Na summit by tak dorazila už jako šéfka vlády na odchodu, tedy s výrazně omezenějším manévrovacím prostorem.

Hranice s Irskem

Evropská unie jednoznačně odmítá změny dojednaného textu smlouvy, jehož součástí je i pro část britské politické scény nepřijatelná pojistka pro režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Mayová v úterý absolvovala kvůli věci jednání nejen v Bruselu, ale také v Berlíně a v Haagu. Večer po schůzce s ní oznámil Tusk na twitteru, že unie chce pomoci, ale zůstává otázkou, jak.

Podle diplomatů je pravděpodobné, že lídři 27 zemí EU ve snaze uklidnit britskou nespokojenost s irskou pojistkou se dohodnou na deklaraci či vysvětlujícím prohlášení. Jeho možný text ale zatím neviděli ani velvyslanci unijních států, diskuse v Bruselu dál pokračují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme