Evropská unie si Mayovou vyslechne a přijme k brexitu ‚relevantní závěry‘, vzkázal Tusk

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie by měli ve čtvrtek k dramatickému vývoji kolem britského odchodu z EU přijmout „relevantní závěry“ poté, co si vyslechnou hodnocení stávající situace od britské premiérky Theresy Mayové. Napsal to šéf Evropské rady Donald Tusk v dopise, kterým ve středu lídry unijních států na prosincový summit bloku pozval.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk a britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Reuters

Vzhledem k tomu, že čas do britského odchodu z unie 29. března příštího roku se krátí, probere schůzka vrcholných představitelů 27 zemí také stav příprav na situaci, kdy by Británie opustila EU takzvaným tvrdým brexitem.

Mayová bude bojovat o důvěru. Tlakům kvůli brexitové dohodě nehodlá ustupovat

Číst článek

Jde o variantu, při které by se brexit odehrál bez platné dohody o spořádaném vystoupení upravující řadu důležitých okolností včetně následného přechodného období.

O této „rozvodové dohodě“ vláda Mayové a Brusel jménem 27 zemí EU měsíce vyjednávali. Mayová však v pondělí oznámila, že nemá k jejímu potvrzení dostatečnou většinu v britském parlamentu a hlasování Dolní sněmovny odkládá.

Ve středu večer navíc možná přijde o důvěru své vlastní Konzervativní strany. Na summit by tak dorazila už jako šéfka vlády na odchodu, tedy s výrazně omezenějším manévrovacím prostorem.

Hranice s Irskem

Evropská unie jednoznačně odmítá změny dojednaného textu smlouvy, jehož součástí je i pro část britské politické scény nepřijatelná pojistka pro režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Mayová v úterý absolvovala kvůli věci jednání nejen v Bruselu, ale také v Berlíně a v Haagu. Večer po schůzce s ní oznámil Tusk na twitteru, že unie chce pomoci, ale zůstává otázkou, jak.

Podle diplomatů je pravděpodobné, že lídři 27 zemí EU ve snaze uklidnit britskou nespokojenost s irskou pojistkou se dohodnou na deklaraci či vysvětlujícím prohlášení. Jeho možný text ale zatím neviděli ani velvyslanci unijních států, diskuse v Bruselu dál pokračují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme