Trvalá vojenská základna v Polsku i bezvízový styk. Americký prezident se sešel s Andrzejem Dudou

Spojené státy zvažují žádost Polska o trvalou americkou vojenskou přítomnost v zemi a rovněž se vážně věnují otázce zrušení amerických víz pro Poláky. V úterý to po přijetí polského prezidenta Andrzeje Dudy v Bílém domě prohlásil jeho americký protějšek Donald Trump, jehož citovaly agentury Reuters a PAP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání polského prezidenta se svým americkým protějškem ve Washingtonu | Foto: Kevin LaMarque | Zdroj: Reuters

„Polsko je ochotné učinit velice významný příspěvek Spojeným státům, aby do Polska přišly a byly zde přítomny,“ řekl Trump po přivítání Dudy s tím, že záležitost bude samozřejmě tématem jejich jednání. „Vím, že Polsku se tato představa velmi líbí. A ano, my o ní uvažujeme,“ dodal.

Americká vláda zvažovala, že pomůže armádě svrhnout venezuelského prezidenta Madura

Číst článek

O trvalou přítomnost amerických sil v Polsku, která by byla protiváhou rostoucí vojenské moci Ruska, usilují polští politici dlouho. V zemi sice již američtí vojáci působí, nejsou zde však rozmístěni nastálo.

V květnu polská média informovala, že Varšava jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize na svém území nabídla Washingtonu až dvě miliardy dolarů, tj. zhruba 44 miliard korun.

Polsko také dlouhodobě usiluje o bezvízový styk se Spojenými státy, který má většina zemí Evropské unie včetně Česka či Slovenska. Američané se zařazením Polska do svého bezvízového programu výhledově počítají, žádný časový harmonogram ale neexistuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme