Lipavský potvrdil úmrtí Čecha na Donbasu. Zemřel zřejmě po zásahu minometným granátem

Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil informaci o úmrtí českého občana na Ukrajině. Muž přišel o život v pátek na Donbasu v bojích s ruskou armádou. Podle dostupných informací byl prvním zabitým z českých dobrovolníků, kteří se připojili k ukrajinským ozbrojeným silám.

Doněck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bachmutu boje stále pokračují

Boje na Donbasu stále pokračují | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Na Ukrajině byl dobrovolník v podstatě od začátku ruské invaze. Podle informací ze sociálních sítí pocházel muž z Třebíče.

„Bylo mu přibližně třicet let a chtěl se zapojit do bojů v řadách nějaké jednotky v okolí Charkova. Nakonec mi začátkem června poslal zprávu a fotky, že se k jedné takové skupině připojil. Spolu s ním tam byli i další Češi,“ uvedl pro Radiožurnál novinář Tomáš Vlach, který se s českým dobrovolníkem osobně znal.

Čechům, kteří půjdou bojovat za Ukrajinu, nebude hrozit vězení. Dohodl se na tom Fiala se Zemanem

Číst článek

Dobrovolník mu neprozradil, co přesně v jednotce dělá. „Neřekl mi, jestli také bojuje, zabezpečuje jednotku logisticky nebo dováží pomoc. Spíš se mi ale zdálo, že se do bojů zapojil, i když neměl kromě výcviku v ukrajinské armádě žádnou vojenskou zkušenost. A pak přišla zpráva o jeho úmrtí,“ řekl Vlach.

S Čechem, který se na Ukrajinu zřejmě dostal díky tomu, že se přihlásil jako vojenský dobrovolník, se novinář poprvé setkal v březnu na lvovském nádraží. „Řekl mi, že po týdnu nebo dvou výcviku ze základny v Javorivě odešel, neboť příprava prý nesplňovala jeho očekávání. Nebyla dostatečně důkladná a nedokázala dobrovolníky připravit na nasazení na frontě,“ uvedl Vlach.

Velice skromný člověk

Muž podle Vlacha posléze na Ukrajině zůstal a působil především ve Lvově. Spolupracoval s českými i ukrajinskými organizacemi a cestoval po celé zemi, včetně Kyjeva, Poltavy i Charkova.

„Byl to velice skromný člověk a na Ukrajině pomáhal ze srdce, takže z tohoto pohledu je to opravdu obrovská ztráta,“ vzpomíná novinář.

Pokud jde o přesné okolnosti, za jakých muž zemřel, dalo by se podle Vlacha spekulovat o dělostřelecké nebo minometní palbě. „Jednotlivé strany se ostřelují. Pro každého, kdo se ocitne v bojové zóně, je to nebezpečné.“

Jít bojovat na Ukrajinu není adrenalinový výlet, riziko úmrtí je obrovské, říká poručík ve výslužbě Němec

Číst článek

Podle České televize muž zemřel po zásahu minometným granátem.

Zjistit, kolik se na Ukrajině nachází Čechů a co přesně tam dělají, není podle Tomáše Vlacha snadné. „Působí tam desítky, možná i nízké stovky českých dobrovolníků. S bojovníky je velice těžké přijít do kontaktu. Nechtějí ukazovat tváře a až na výjimky mluvit s novináři.“

103 Čechů

„Působí tam také hodně humanitárních dobrovolníků a profesionálních pracovníků. Znám lidi, kteří například evakuují obyvatele měst na Donbase, dělají užitečnou a velmi riskantní práci,“ dodal Vlach.

Podle údajů Pražského hradu z 11. května prezident Miloš Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověl. Premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí.

Čeští dobrovolníci se do bojů na Ukrajině zřejmě zapojili měsíc po vypuknutí konfliktu. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachytili v Irpini u Kyjeva.

Patricie Strouhalová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme