OBSE: V Donbasu zahynulo od počátku roku 29 civilistů, zranění utrpělo 132 lidí

Od počátku letošního roku do konce července zahynulo při přestřelkách mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na východě Ukrajiny 29 civilistů. Na tiskové konferenci v Kyjevě to v pátek oznámil Alexander Hug, zástupce šéfa evropských pozorovatelů. Zraněno bylo 132 osob.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celková intenzita ozbrojených srážek mezi oběma stranami je nyní ve srovnání s létem 2017 menší, řekl Hug. Situace je ale nevyrovnaná; zatímco v některých dnech panuje na frontě klid, jindy dochází k prudkým přestřelkám se ztrátami na životech.

Na donbaské frontě se znovu tvrdě bojuje. Ukrajinské agentury hlásí 15 mrtvých povstalců

Číst článek

Švýcarský diplomat vyzval obě strany konfliktu k respektování příměří, vyhlášeného počátkem července. Zdůraznil, že nezbytnou podmínkou je stažení zbraní z linie palebného dotyku, čemuž zatím brání hluboká vzájemná nedůvěra.

Konflikt v Donbaské a Luhanské oblasti vypukl na jaře roku 2014 krátce po ruské anexi ukrajinského Krymu. Proruští radikálové obsadili regiony při ruských hranicích a vyhlásili na svém území dvě „lidové republiky“. Podle Kyjeva separatisty vojensky podporuje Moskva, která podíl na donbaské válce popírá.

Podle údajů OSN si zatím konflikt v Donbasu vyžádal přes 10 000 mrtvých. Svá obydlí opustilo několik milionů lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme