OBSE: V Donbasu zahynulo od počátku roku 29 civilistů, zranění utrpělo 132 lidí

Od počátku letošního roku do konce července zahynulo při přestřelkách mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na východě Ukrajiny 29 civilistů. Na tiskové konferenci v Kyjevě to v pátek oznámil Alexander Hug, zástupce šéfa evropských pozorovatelů. Zraněno bylo 132 osob.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celková intenzita ozbrojených srážek mezi oběma stranami je nyní ve srovnání s létem 2017 menší, řekl Hug. Situace je ale nevyrovnaná; zatímco v některých dnech panuje na frontě klid, jindy dochází k prudkým přestřelkám se ztrátami na životech.

Na donbaské frontě se znovu tvrdě bojuje. Ukrajinské agentury hlásí 15 mrtvých povstalců

Číst článek

Švýcarský diplomat vyzval obě strany konfliktu k respektování příměří, vyhlášeného počátkem července. Zdůraznil, že nezbytnou podmínkou je stažení zbraní z linie palebného dotyku, čemuž zatím brání hluboká vzájemná nedůvěra.

Konflikt v Donbaské a Luhanské oblasti vypukl na jaře roku 2014 krátce po ruské anexi ukrajinského Krymu. Proruští radikálové obsadili regiony při ruských hranicích a vyhlásili na svém území dvě „lidové republiky“. Podle Kyjeva separatisty vojensky podporuje Moskva, která podíl na donbaské válce popírá.

Podle údajů OSN si zatím konflikt v Donbasu vyžádal přes 10 000 mrtvých. Svá obydlí opustilo několik milionů lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme