Reportáž z cesty na hranici bojů: jedeme spálenými městy i polem proti prchajícím lidem v žigulících

Součástí války na Ukrajině je i osm let trvající ozbrojený konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. I odtud už uprchly statisíce lidí. Jak vypadá cesta do Luhanské a Doněcké oblasti, popsal v reportáži zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Dnipro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř v krajině zdevastované válkou

Kouř v krajině zdevastované válkou | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

S panem Ivanem jsme brzy ráno za úsvitu, jakmile skončila policejní hodina, vyrazili. Z Dnipru směrem na Doněckou a Luhanskou oblast do městečka, kde on bydlí, kde má firmu a musí se postarat o tamní lidi, kteří se doteď skrývají v provizorních krytech.

Už jsme překročili administrativní hranice Dněpropetrovské a Luhanské oblasti. Odbočili jsme z hlavní cesty, která je příliš nebezpečná, na takovou velmi špatnou, ale bezpečnější komunikaci. Cestou jsme minuli obranné pozice ukrajinských sil, které se tady zakopaly v nedozírných polích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Dorazína z cesty na nebezpečný východ Ukrajiny

Horizont je ve smogu, v dýmu. Je to dým ze spálených měst, která stále hoří, a z podniků, které tam jsou.

„Dým z ukrajinských měst,“ říká Ivan. Podle něj prý ani jaro příliš na Ukrajině nespěchá a čeká na vítězství.

Projíždíme přes průmyslově hornické město Dobropillja, ale jsme velmi blízko od míst, která jsou hodně nebezpečná, protože Doněcká oblast už je prakticky z 80 procent pod kontrolou ruské armády nebo separatistů.

Cesta válečnou krajinou. Zátarasy, krátery od výbuchu i vzdušná čára rakety | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Cestou bylo pár nebezpečných míst. To jsou především sklady munice a základny. Tam je lépe šlápnout na plyn a projet co nejrychleji kolem.

Útěk před ‚ruským světěm‘

Už jsme na hranici Doněcké a Luhanské oblasti, tedy jsme v zóně přímého doletu dělostřeleckých granátů. Projeli jsme Slavjansk, Kramatorsk, velká východoukrajinská města. Ale teď míříme do oblasti mnohem horší.

Uprchlík je jako výsadkář, musí jít nalehko, říká ukrajinská psycholožka Tavanceva o útěku do Česka

Číst článek

Lidi se evakuují v autech. Některá jsou hodně stará. Staré mazy, žigulíky třeba i s nákladem na střeše a s nápisy děti. Proti nám teď jede opravdu dlouhá kolona všech aut. Lidí, kteří prchají před takzvaným ruským světem.

Jedeme po takových cestách necestách. Někdy i přes pole zkratkami, protože pan Ivan je místní a zná to tady. Je to nejenom kratší, ale i daleko bezpečnější. Nejhorší je se teď dostat do závěsu nějaké větší vojenské kolony, protože ona je potenciálním cílem a všichni, kdo jsou kolem, tak by to také mohli odnést.

Každý druhý den

Cestou potkáváme v protisměru auta s uprchlíky. Na nich mají nápisy ‚děti‘, ptají se na cestu, aby nepadli přímo do náruče nepřítele.

Výbuchy po cestě Luhanskou oblastí | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Tohle je asi nejnebezpečnější úsek cesty, vysvětluje mi Ivan. Kolem nás jsou křoviny a není jasné, kdo se v křovinách může skrývat. Ale vidíme, že si tady sedl pták na strom, kde sedl pták, tam v okolí nebudou lidé. Tedy nebezpeční lidé.

Prakticky jedeme po válečné linii. Teď je tady relativní klid, jenom před námi hoří město Rubižné. Ale z levé strany asi kilometr řeka Severský Doněck a tam už jsou pozice ruských okupantů, asi kilometr od nás v lese.

Po asi pěti hodinách úmorné cesty jsme dorazili na místo a pan Ivan si vyřídil své věci. Na tuto nebezpečnou misi se vydává každý druhý den.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme