‚Velké vítězství pro hranici.‘ Nejvyšší soud USA umožnil vládě zavést zpřísněný azylový režim

Americký nejvyšší soud ve středu rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa může bez omezení uplatňovat nové pravidlo zpřísňující podmínky pro získání azylu ve Spojených státech. Nařízení soudců dočasně anuluje verdikt soudu nižší instance, který zablokoval vymáhání nové politiky v některých státech USA na hranici s Mexikem. Podle agentury AP vládní opatření znemožní většině středoamerických migrantů usilovat o azyl v USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Soudní tahanice se týká rozhodnutí vlády upřít právo na azyl osobám, které po cestě ze své vlasti do USA prošly třetí zemí, aniž by v ní žádaly o ochranu. Nejvyšší soud vyhověl žádosti Trumpovy administrativy a rozhodl, že pravidlo může být uplatňováno, zatímco bude spor ohledně jeho legálnosti pokračovat.

BIG United States Supreme Court WIN for the Border on Asylum! apnews.com/a817cf3affb04f…

00:47 – 12. 09. 2019

16725 63888

Prezident Trump na twitteru reagoval příspěvkem o „velkém vítězství pro hranici“. Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley uvedl, že nejvyšší soud zvrátil „chybný“ předchozí verdikt, což vládu potěšilo. Podle AP nicméně není jasné, jak rychle bude omezení práva na azyl zaváděno v praxi.

USA podepsaly s Guatemalou migrační dohodu, dává jí status bezpečné země

Číst článek

„Tohle je jen dočasný krok a my doufáme, že nakonec odejdeme jako vítězové,“ komentoval postup nejvyššího soudu právník Lee Gelernt z Americké unie občanských práv (ACLU), která společně s dalšími stranami vládní opatření napadla.

Na jejich stranu se přiklonily liberální soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová a Sonia Sottomayorová, které nesouhlasily s většinovým názorem devítičlenného soudního senátu. Sottomayorová ve zdůvodnění svého postoje napsala, že sporný vládní dekret bourá dlouholetou praxi a dopadá na velmi zranitelnou skupinu lidí.

Zpřísnění azylového režimu oznámila vláda 15. července a podle agentury Reuters jde o klíčový prvek Trumpovy „nekompromisní imigrační politiky“. Ještě před koncem července opatření zablokoval federální soud v San Francisku, soud vyšší instance ale následně omezil platnost tohoto nařízení jen na státy Arizona a Kalifornie. U přistěhovalců přicházejících z Mexika do Texasu a Nového Mexika se už tedy nový režim mohl uplatňovat.

Americký soud zablokoval postup Trumpovy vlády. Odmítl vracení žadatelů o azyl do Mexika

Číst článek

Podle médií je nová restrikce namířena především proti uprchlíkům z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

„Většina lidí překračujících jižní hranici (Spojených států) jsou Středoameričané, kteří utíkají před násilím a chudobou. Na základě nového pravidla budou z větší části nezpůsobilí, stejně jako žadatelé o azyl z Afriky, Asie a Jižní Ameriky, kteří běžně k jižní hranici přichází,“ napsala AP.

Podle dosud platných regulí neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. Tento status má na severoamerickém kontinentu jen severní soused USA Kanada, na Mexiko se nevztahuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme