Český dopis Ježíškovi znovu přistál za hranicemi. Poláci se Aničce skládají na malovátka a bagr

Vypadá to, že polské děti mají štěstí na nálezy dopisů českých dětí adresovaných Ježíškovi. Stejně jako loni jeden takový na baloncích zavál vítr k našim severním sousedům. Dopis se seznamem přání přeletěl celou republiku až do slezského města Zabrze. Přání opět vzbudilo pozornost polských médií. Reportáž o něm natočily největší televize TVP a TVN, a lidé ve Slezsku se dokonce skládají na dárky pro českou pisatelku.

Broumy/Zabrze (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopis čtyřleté Aničky pro Ježíška, který doputoval do polského Slezska | Foto: TVN | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Dopis Ježíškovi napsala, respektive nakreslila, čtyřletá Anička ze středočeských Broum. U slezských Katovic ho našla devítiletá Kamila. 12. listopadu při procházce s rodiči narazila u pole na pestrobarevné balonky, ke kterým bylo přivázané psaní.

Dopis pro Ježíška na baloncích doletěl z Česka do Polska. 'Nádherný vánoční příběh,' říká matka chlapce

Číst článek

Dopis prý začínal slovy „Milý Jezicku“, cituje například polský deník SE špatně česká slova. Matce nálezkyně psaní přeložili Poláci bydlící v Česku.

Kolo, plyšáci i bagr

V polské veřejnoprávní televizi TVP věc dokonce rozebíral meteorolog, reportáž zařadila hlavní večerní zpravodajská relace a na webu jde o jeden z nejčtenějších článků posledních dní.

„Většinou u nás fouká vítr ze západu, ale myslím, že je v tom spíš síla vůle toho, kdo pouští ten balonek,“ říká v reportáži Waldemar Dolecký.

Ze záběrů soukromé televize TVN je pak patrné, že si Češka Anička si do seznamu napsala třeba malovátka, autodráhu, velké růžové kolo, plyšáky, sadu bicích, nebo dokonce bagr.

Poláci chtějí Aničce přání splnit, nadace „Strážce – Vyrovnávání příležitosti“ zorganizovala sbírku. Pokud se podaří, chce nálezkyně Kamila za Aničkou přijet do Česka. „Něco takového se nám tu ještě nestalo,“ řekla TVN jedna ze spoluorganizátorek sbírky.

Podobný příběh spojený s Polskem se přitom stal už loni. V prosinci nedaleko Poznaně našel polský pár dopis od českého chlapce Tomáše. Ten ale nezanechal adresu.

Poláci s pomocí internetového překladače a kamarádky dopis přeložili a zjistili, že si chlapec přeje například stavebnici lego, chemickou laboratoř a bonbony pro bratra. Všechna přání se mu rozhodli splnit, s prosbou o pomoc se proto obrátili na české i polské velvyslanectví.

Pisatelé se po zveřejnění přihlásili České televizi a ukázalo se, že dopis 1. prosince poslal Tomáš ze Sezimova Ústí.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme