Dopis pro Ježíška na baloncích doletěl z Česka do Polska. 'Nádherný vánoční příběh,' říká matka chlapce

Dopis pro Ježíška nemusí vždy dorazit ke svému adresátovi, přesto ale může vše dobře dopadnout. Chlapec z Česka přivázal svá vánoční přání na čtyři žluté balonky a odeslal je Ježíškovi. Vzkaz následně uletěl přes 400 kilometrů a nedaleko Poznaně ho našel polský pár. Ten se rozhodl Ježíškovi s plněním ztraceného přání pomoci. Problém byl jen s tím, že chlapec nezanechal adresu. A tak začalo pátrání.

Varšava/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopis malého Tomáše se dostal až do Polska. | Foto: Kamil Legieć

Na dopis při vycházce lesem se psem náhodou narazil mladý polský pár z Poznaně Magdalena a Kamil.

„Byli jsme na procházce a zahlédli jsme u země čtyři balonky. Přišli jsme blíže a našli dopis, který k nim byl přivázaný. Ukázalo se, že je adresovaný Ježíškovi," řekl Kamil Legieć polské televizi TVN, která se spolu s nimi pustila do pátrání po autorovi dopisu. Malý Tomáš se na dopis sice podepsal, ale nenechal adresu.

Dopis byl zavěšený na žlutých baloncích | Foto: Kamil Legieć

Jedinou stopou, které se Poláci mohli chytnout, bylo, že byl dopis psaný česky. „Mysleli jsme, že by bylo divné, aby balonky přeletěly až z Česka, říkali jsme si, že asi chlapec bydlí někde tady. Ale ukázalo se, že to je možné. Vznesly se vysoko a přiletěly," dodal.

Prosba o pomoc

S pomocí internetového překladače a kamarádky dopis přeložil. Zjistili, že si Tomáš přeje například stavebnici lego, chemickou laboratoř a bonbony pro bratra. Všechna přání se mu rozhodli splnit, s prosbou o pomoc se proto obrátili na české i polské velvyslanectví.

Dopis pro Ježíška dorazil přes polské novináře také ke zpravodaji v Polsku Miroslavu Karasovi z České televize. Právě ČT se pisatelé už přihlásili, předání vánočních dárků tak už nic nebrání.

Malý Tomáš je ze Sezimova Ústí a jeho balonky se vydaly na cestu 1. prosince. „Kontaktoval jsem maminku chlapce, protože Tomáše Slavíka osobně znám. Je to fajn kluk, sportovec, jezdí s námi na skautské tábory,“ uvedl pro Českou televizi starosta města Martin Doležal.

„Je to nádherný vánoční příběh. Tomáš napsal přání, balonky z náměstí jsme při rozsvěcení stromečku vypustili. A ještě řešil, kam to doletí, vždyť to musí někde spadnout. Že to spadne v Poznani nás nenapadlo. Je to 530 kilometrů,“ popsala ČT Tomášova maminka Jitka Slavíková.

Viktor Daněk, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme