'Potřebujeme republikány.' Doplňovací volby v Pensylvánii se proměnily v test Trumpovy politiky

Jde o zdánlivě nepodstatnou maličkost: jedno poslanecké křeslo mezi víc než 400 dalších. Přesto úterní doplňovací volby do federální Sněmovny reprezentantů poutají velkou pozornost v celých Spojených státech. Týkají se jen jednoho okrsku u Pittsburghu, jsou ale jakousi „laboratoří“ společenské nálady před podzimními velkými kongresovými volbami, které mohou změnit rozložení sil v americké politice.

Od stálého zpravodaje Pittsburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Donalda Trumpa v Pensylvánii. | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

I prezident Donald Trump vyhodnotil úterní volby jako natolik podstatné, že o víkendu vyrazil osobně podpořit republikánského kandidáta. S demokratem Conorem Lambem se o uvolněné místo utká Rick Saccone.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volit jich půjde jen málo, přesto Američané pozorně sledují, jak dopadnou v Pensylvánii doplňovací volby. Mohou totiž naznačit mnohé před těmi o mnoho rozsáhlejšími na podzim. Reportáž natáčel Jan Kaliba

Republikánského kandidáta ve svém úvodníku podpořil i největší lokální deník Pittsburgh Post-Gazette, mimo jiné varováním, že pokud by demokrati získali ve federální Sněmovně reprezentantů většinu, hrozí spuštění impeachmentu Donalda Trumpa.

Ani jeden z kandidátů o tomto tématu sice v kampani nemluvil - a případné Lambovo vítězství by samo o sobě nijak neohrozilo republikánskou převahu ve sněmovně - ale všichni tuší, že jde o signál, jak jsou rozloženy síly před všeobecnými kongresovými volbami, které přijdou na řadu v listopadu.

„Potřebujeme republikány, potřebujeme hlasy. Jinak vám vezmou daňové úlevy, sáhnou na vaše práva držet zbraň, která plynou z druhého dodatku ústavy. Tenhle chlapík by měl snadno vyhrát a on taky snadno vyhraje,“ říkal prezident publiku po boku republikánského kandidáta.

Situace je ovšem taková, že v okrsku tradičně republikánském, kde sám Trump vyhrál předloni v souboji s Hillary Clintonovou skoro o 20 procentních bodů, jsou teď odhady šancí obou kandidátů vyrovnané.

Velmi těsný rozdíl

Čtyři poslední průzkumy od čtyř různých společností, na které poukazuje analytický web Natea Silvera, předpovídají vítězství jednoho, či druhého kandidáta velmi těsným rozdílem. Demokrati v tom spatřují vysvědčení pro současného prezidenta a předzvěst své triumfální vlny, kterou republikáni nemíní připustit.

I proto tolik emocí a snahy před volbami, které v praktické rovině mnoho neznamenají. Zvolený kongresman si svého místa dlouho neužije, v listopadu o něj bude muset bojovat znovu v řádném termínu voleb a navíc u trochu jiných voličů, protože 18. okrsek do té doby přestane v současné podobě existovat.

Nejvyšší soud v Pensylvánii totiž v únoru rozhodl, že republikáni si volební mapy v tomto státě přizpůsobili tak, aby jim hranice okrsků nahrávaly. Na podzim už budou platit nově narýsované.

Příznivci Donalda Trumpa v Pensylvánii. | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme