Dopravní zácpy řeší Peking zavedením mýtného. Řidiče má nalákat k užívání MHD

Čínský Peking připravuje rázné řešení chronických dopravních potíží. Za vjezd do centra budou řidiči platit. Úředníci věří, že tento nepopulární krok přinutí obyvatele jednoho z největších měst světa, aby začali více využívat městskou hromadnou dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Pekingu míří na Nový lunární rok statisíce Číňanů, přeplněné jsou i dálnice | Foto: Reuters

Poplatek za vjezd do centra města se bude pohybovat mezi 20 a 50 juany, což je v přepočtu 70 až 150 korun.

Čínská metropole se snaží jít ve stopách jiných velkých světových měst, která už v minulosti podobné nařízení zavedla.

Čínští řidiči s rozhodnutím nesouhlasí. Argumentují tím, že v Pekingu v současnosti funguje 18 linek metra a 500 linek autobusů, a stejně to nestačí. Říkají, že nejlepší by bylo postavit nebo rozšířit silnice a obchvaty. V Pekingu už ale není kam dál stavět.

V současnosti se platí mýtné jen na vybraných dálnicích kolem města. V přepočtu to vychází podle velikosti vozidla v rozmezí od 30 do 150 korun. Jinak je vjezd do centra zdarma.

Ve dvacetimilionovém Pekingu je dnes přes pět a půl milionu registrovaných aut. Dopravní policie nedávno spočítala, že průměrná cestovní rychlost pekingského řidiče je pouhých 12 kilometrů za hodinu.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme