Dopravu v Evropě komplikuje sníh. Zrušeny byly stovky letů

Doprava v západní části Evropy opět kvůli hustému sněžení kolabuje. Problémy jsou na dálnicích a železnicích ve Francii, Británii a Německu. Napjatá atmosféra pak panuje na letišti v německém Frankfurtu nad Mohanem, kde stovky cestujících strávily v letištních prostorách nebo přilehlých hotelích už třetí noc. Také na londýnském letišti Heathrow jsou od soboty stále stovky cestujících, kterým se nepodařilo odletět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské letiště Heathrow bojuje s přívaly sněhu

Britské letiště Heathrow bojuje s přívaly sněhu | Zdroj: ČTK

Na odletových i příletových tabulích na frankfurtském letišti svítí u minimálně poloviny letů nápis „zrušeno“. Napětí se letecké společnosti snaží zmírnit alespoň dodatečným servisem v podobě občerstvení. Část letiště se změnila na provizorní ubytovnu. Stovky cestujících strávily v letištní hale na polních lůžcích už několikátou noc. A mnozí z nich netuší, kdy se konečně dostanou domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopravní situaci v Evropě sledují zpravodajové Českého rozhlasu

Jak upozornila zpravodajka Klára Stejskalová letiště nasadilo maximální počet lidí, aby pomáhali s odklízením sněhu, tříděním kufrů i s péčí o vystresované cestující.

S obrovskými problémy se potýkají také německé dráhy. I ty zrušily řadu spojů, jiné nabírají dlouhé minuty zpoždění. Klára Stejskalová na vlastní kůži zjistila, že rychlovlakům ICE v současném počasí přestává fungovat topení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je aktuální dopravní situace v Evropě, mapovala pro Rádio Česko redaktorka Dana Votýpková.

Husté sněžení výrazně zasáhlo i kamionovou přepravu. Zpravodajka upozornila, že například Severní Porýní-Wesfálsko zakázalo už večer jízdu kamionů nad 7 a půl tuny. „A vzhledem k tomu, že stejný zákaz platí i pro sousední země - Francii a Lucembursko - stovky kamionů hledaly místo k parkování a došlo tak k absolutnímu kolapsu dopravy na silnici,“ dodala.

Předpověď počasí není podle ní nijak optimistická ani pro další dny. "Takže předpokládám, že sníh zkomplikuje i vánoční svátky a například německá pošta se obává, že ani dárky nedorazí pod stromeček včas,“ uvedla.

Letiště v Británii stále odklízejí tuny sněhu

V Británii se od soboty změnila tamní mezinárodní letiště v noclehárny. Dnes už Gatwick, Stansted a také letiště v Edinburgu a Birminghamu fungují, zato na Heathrow jsou od soboty stále stovky cestujících, kterým se nepodařilo odletět. V současné době z Heathrow létají pouze dálkové lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopravní situaci v Londýně sleduje spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek a ve Spojených státech tamní zpravodaj Vít Pohanka

Jak na Rádiu Česko uvedl spolupracovník ČRo v Británii Milan Kocourek, také dnes je na Heathrow opět omezený provoz, zrušeno bylo už na 80 letů. „A podle redaktora listu Independent mělo letiště za uplynulý víkend odbavit na 400 tisíc cestujících. Ale byl odbaven jen malý zlomek tohoto počtu,“ dodal.

Generální ředitel Britských aerolinií Willie Walsh v rozhovoru pro BBC připustil, že se o cestující čekající na odlet nedokázali pořádně postarat a nabídnout jim uspokojivé řešení. Omluvil se všem cestujícím, kteří mají cestovní plány narušené sněhovou kalamitou, ale nemohl jim nabídnout uspokojivé řešení. Dokonce vyzval ty, kdo nemusí naléhavě cestovat, aby zrušili své lety anebo je přesunuli na příznivější dobu.

Na letišti se navíc nezdařilo zprovoznit druhou ranvej a tisíce cestujících marně čekají už třetím dnem na odlet. "Obávám se, že se výraznému omezení provozu nevyhneme ani v příštích dnech," řekl v rozhovoru s BBC Walsh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Británii sleduje tamní spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek

Potíže nemají jen britská letiště. Přeplněné vlaky nabírají velká zpoždění a v platnosti jsou nouzové jízdní řády. U londýnského nádraží St. Pancras, odkud jsou vypravovány rychlovlaky Eurostar na kontinent, se vytvořila dvoukilometrová fronta, která byla posléze ukončena. Ani nádraží tak nepřijímá další zákazníky.

Led ve Francii

Počasí výrazně komplikuje situaci ve Francii. Na letišti Roisy zrušili 40 procent letů, v Paříži neplánovaně nocovaly tisíce lidí, mnozí na letišti. Sníh vystřídal déšť a výrazně se zvýšilo riziko náledí. Na severovýchodě Francie zůstalo nejméně 5000 domácností bez proudu.

Francouzské ministerstvo dopravy nedoporučuje řidičům ve dvanácti departementech vyjíždět na silnice. Po vytrvalém dešti a teplotách pod bodem mrazu jsou silnice zledovatělé. Počasí tak komplikuje desítkám tisíc Francouzů odjezd na vánoční svátky.

Letiště Orly je uzavřeno, některé vlakové spoje TGV zrušeny, jiné mají zpoždění. V Paříži byl v neděli zrušen koncert Lady Gaga, protože se do města nedostaly kamiony s aparaturou.

Sníh paralyzoval dopravu také v Belgii

Sníh zparalyzoval pozemní i leteckou dopravu v Belgii. Kalamitu přitom způsobilo už 5 centimetrů sněhu. Jak v Dopoledním Radiožurnálu informoval bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, v zemi stále platí červená výstraha, což pro řidiče znamená nevyjíždět. „Zvláště v jižní polovině země sousedící s Francií nejezdí meziměstské autobusy. V Bruselu jezdí pouze tramvaje a metro, autobusy jezdí pouze sporadicky. Za žáky se nevydaly ani školní linky. Některé školy proto zrušily vyučování,“ přiblížil.

Také některé dálnice jsou podle něj částečně neprůjezdné, zejména v Ardénách, kde popadaly stromy na vozovku. Vše navíc komplikuje neodklizený sníh, který zůstal od víkendu.

Sníh stále způsobuje problémy v dopravě | Foto: ČTK

"Silničáři nemají dost techniky na odklízení sněhu a nechávají jej proto ležet na vozovkách. Spoléhají na to, že auta časem sněhovou vrstvu rozjezdí. To se ale děje jen na dálnicích, kde se vytváří kluzká břečka. Silničáři do ní sypou sůl, ale vozovky nepluhují. Není totiž čím," přiblížil Novák s tím, že dnes se situace ještě může zhoršit, protože má podle předpovědi nadále sněžit.

Letiště v Bruselu navíc bude kvůli nedostatku odmrazovací látky mimo provoz zřejmě až do středy. Tou se postřikují křídla letadel, aby se odlepily řídící klapky. Cisterny se specielní směsí se totiž nemohou ke skladům u bruselského letiště Zaventem dostat, hlavně kvůli dopravnímu kolapsu v severní Francii. I přestože je startovací dráha bruselského letiště uklizena létat se nebude. Někteří cestující tak na letišti budou muset strávit už třetí noc za sebou. Letiště ve východobelgickém Lutychu a v Charleroi jižně od Bruselu jsou v provozu.

Pavel Novák, Igor Maňour, Jan Šmíd, Klára Stejskalová, Milan Kocourek, Dana Votýpková, Katarína Brezovská, Lenka Rafaelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme