Dosavadní průběh voleb v Egyptě provází klid a vysoká účast voličů

Egypťané po dlouhých desetiletích svobodně rozhodují o obsazení dolní komory parlamentu, Lidového shromáždění. Přes prvotní obavy k urnám přišel velký počet voličů, kteří postáli ve frontách u volebních místností i několik hodin. Průběh voleb je zatím klidný a bez incidentů. Večer soudci zapečetí hlasovací urny a zítra budou volby pokračovat druhým dnem. Konečné výsledky se očekávají 13. ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prst obarvený inkoustem dokazuje přítomnost u voleb

Prst obarvený inkoustem dokazuje přítomnost u voleb | Zdroj: ČTK

V první etapě hlasují lidé v největších egyptských městech Káhiře a Alexandrii a v sedmi provinciích. Volební komise by měla oznámit výsledky ve středu. Další provincie přijdou na řadu v následujících etapách. Poslední hlasování do dolní komory parlamentu skončí v polovině ledna.

Za favorita voleb se považuje koalice Demokratické spojenectví vedená Stranou svobody a spravedlnosti, kterou letos založilo fundamentalistické Muslimské bratrstvo. Jak z Káhiry uvedl spolupracovník ČRo, arabista Štěpán Macháček, potvrzují to všechny předpovědi a průzkumy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách v Egyptě jsme v Ozvěnách dne mluvili s káhirským spolupracovníkem ČRo, arabistou Štěpánem Macháčkem

Připomněl, že nedávné volby v Tunisku a v Maroku dopadly dost podobně. Strany ideologicky velmi podobné Muslimskému bratrstvu tam získaly kolem 40 procent.

„A předpokládá se, že ani v Egyptě to nebude jiné. Je to proto, že Muslimské bratrstvo byla tradiční opoziční síla, která tady existovala po celou dobu vojenských egyptských režimů, a která má nějakým způsobem u lidí jméno,“ řekl v Ozvěnách dne.

Co se týče šancí, kterou mají v Egyptě liberálnější uskupení, podle Macháčka je problém, že se zformovaly až relativně nedávno, po únorové revoluci, která svrhla prezidenta Mubáraka. „Pokud zabodují, očekával bych to převážně u mladšího a vzdělanějšího obyvatelstva,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: O egyptské volby je velký zájem, lidé stojí hodiny ve frontách

V nejlidnatější arabské zemi vybírá na padesát milionů voličů kandidáty z padesáti registrovaných stran. Jak Macháček v této souvislosti připomněl, preference egyptských voličů jsou orientované na osobnosti. Lidé znají své kandidáty ze své čtvrtě, z místa, kde bydlí. A podle toho, jestli k nim mají důvěru nebo ne, je volí. „Není to tedy podle nějakého programového prohlášení jednotlivých stran nebo kandidátů,“ uvedl.

Macháček také upozornil, že v Egyptě i nadále zůstává problém s armádou. Připomněl, že v egyptské společnosti existují určité proudy, které se obávají toho, že si i dál chce udržet moc vojenská rada, která nyní vede zemi.

„Lidé, kteří více přemýšlí o souvislostech, dobře vědí, že dokud armáda zůstává ve své pozici, tak se na egyptském režimu, o jehož svržení mladí lidé usilovali, nic nezměnilo,“ uvedl.

„Čili problém se jen odsunul a opět po volbách za několik měsíců přijde na řadu otázka, co s vojáky, kteří se nebudou chtít zbavit pravomocí, které dneska mají,“ dodal Macháček.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme