Dosavadní syrský režim nebo Asadův konec? Izraelští experti nejsou jednotní

Krvavé násilí v Sýrii nebere konce, mezinárodní společenství pořád nenašlo způsob, jak ho zastavit. Nepokoje mohou přitom podle expertů destabilizovat celý region. Syrský vývoj sledují velmi bedlivě také v Izraeli, který je se Sýrií stále technicky ve válečném stavu. O složitosti problému hodně vypovídá i to, že ani izraelští odborníci a politici se neshodnou, jestli by bylo svržení syrské vlády pozitivní, nebo negativní událostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění na podporu prezidenta Asada v Damašku | Zdroj: Reuters

„Na šedesát až sedmdesát procent se režim Bašára Asada nakonec zhroutí. I když už zabil více než pět tisíc lidí, zdá se, že Syřané jsou pořád odhodlaní protestovat,“ odhaduje Efraim Kam z Institutu pro národní bezpečnostní studie (INSS).

Revoltu podle něj určitě podněcuje velmi špatná ekonomická situace v Sýrii. „V posledních týdnech také slyšíme o přibývajících dezercích z armády, a to může být pro Asada klíčový problém. I když v tuto chvíli za ním bezpečností aparát zatím stojí,“ dodává.

Naproti tomu profesor Moše Maoz z Hebrejské univerzity je v odepisování Asada opatrný: „Asad má dobrou šanci přežít. Poměr sil zatím hraje v jeho prospěch. Vedení ozbrojených sil a tajných služeb je mu loajální. Také střední střída v Damašku a v Allepu ho podporuje, podobně křesťané. A nesmíme zapomínat na rolníky a vesničany. Asad vylepšoval život na venkově a ti lidé jsou mu vděční. Možná by Asad začal ztrácet, kdyby došlo na masové dezerce, to se ale zatím neděje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o izraelském pohledu na Sýrii natočil bývalý blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Profesor Maoz sleduje Sýrii desítky let a dobře zná podstatu tamního režimu. Jak říká, aby Asad přežil, nebude váhat revoltu nekompromisně rozdrtit.

„Bašár Asad to odmítá vzdát, chce zůstat u moci, na rozdíl od vůdců třeba v Tunisku. V Egyptě zase hodili generálové Mubáraka po třech týdnech přes palubu. V Sýrii se to nestalo ani po deseti měsících. Pokud totiž Asad skončí, všem těmto lidem hrozí masakr. Proto vědí, že musejí setrvat na jeho straně,“ vysvětluje.

Doktor Kam jako bývalý analytik izraelské vojenské rozvědky odhaduje, že právě ze sebezáchovných důvodů by nakonec dnešní elita mohla prezidenta obětovat.

„Vidím dva scénáře: Nové sunnitské vedení bez alavitů, kteří tvoří páteř dnešní moci. Nebo společný režim sunnitů s alavity, s jejich důstojníky, ale bez samotného Asada. Pro alavity je tato krize otázkou přežití. Možná Asada vyhodnotí jako přítěž a zbaví se ho,“ odhaduje.

'Asad je pro Izrael bezpochyby nepřítel'

Oba izraelští experti se shodují, že židovský stát čelí delikátní otázce: Je pro Izrael lepší dosavadní syrský režim, nebo Asadův konec?

„Z izraelského hlediska to má své plusy i mínusy. Asad je pro Izrael bezpochyby nepřítel. Pokud by po něm přišel režim více nakloněný Západu, možná by se dalo znovu jednat o míru mezi Izraelem a Sýrií. Znamenalo by to také omezení íránského vlivu v regionu a syrskou podporu by nejspíš ztratily radikální palestinské skupiny jako je Hamás. Na druhou stranu, Asada už známe, víme, že léta pragmaticky udržuje klid na severní hranici Izraele. A opravdu není jisté, jestli by v tom pokračovali i jeho nástupci,“ bilancuje Efraim Kam.

Profesor Maoz předpovídá, že i kdyby Asad padl, ani nové vedení si nebude moci dovolit vyhrocení vztahů s Izraelem. Už proto, že bude patrně usilovat o přízeň Američanů, o jejich dolary a zbraně, podobně jako Muslimské bratrstvo v Egyptě. Jak má tedy Izrael na krizi v Sýrii reagovat?

„Izrael by měl říci, že cokoli se v Sýrii stane, my jsme připraveni s tamní vládou jednat a uzavřít s ní mír,“ říká profesor Maoz.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme