Dostal jsem velmi milé pozvání od Putina, pochvaluje si srbský prezident Vučič. Do Ruska ale nedorazí
Srbský prezident Aleksandar Vučič ve čtvrtek oznámil před novináři, že dostal od ruského vůdce Vladimira Putina pozvánku, ale na nadcházející summit rozvíjejících se zemí BRICS nepojede, protože v té době v Srbsku očekává „důležité hosty“. Vučičovo prohlášení následovalo poté, co srbský vicepremiér ujišťoval Putina, že Srbsko zůstane spojencem Ruska.
Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano ve čtvrtek podle agentury AFP prohlásil, že udržování a dokonce posilování vztahů s Ruskem v době ruské agrese proti Ukrajině „není slučitelné s evropskými hodnotami a se snahou vstoupit do Evropské unie“.
‚Nebudete kopat, opusťte Srbsko!‘ Desetitisíce lidí v Bělehradu protestovaly kvůli těžbě lithia
Číst článek
„Asi před deseti dny jsem dostal velmi milé pozvání od prezidenta Putina, abych se přidal k summitu BRICS ve dnech 23. a 24. října. V tu dobu máme naplánované důležité hosty ze zahraničí, ale nechci o tom teď hovořit. Čeká nás mnoho důležitých návštěv, odjezdů a příjezdů. O tom pohovoříme okolo 10. října,“ citovala Vučičovo vyjádření ruská státní agentura TASS.
O pozvánce pro srbského prezidenta se Putin zmínil během středečního setkání s místopředsedou srbské vlády ve Vladivostoku, dodala. Summit se má konat v Kazani.
„Srbsko není jen strategický partner Ruska, Srbsko je také ruským spojencem. To je důvod, proč je na nás tlak ze strany Západu obrovský,“ řekl Putinovi vicepremiér Aleksandar Vulin.
„Srbsko v čele s Aleksandarem Vučičem se nikdy nestane členem NATO, nikdy neuvalí sankce na Ruskou federaci a nikdy nedovolí, aby bylo jeho území využíváno k jakýmkoli protiruským akcím. Srbsko se nestalo a nestane součástí protiruské hysterie,“ prohlásil srbský politik, který je známý svými proruskými názory. Ujistil šéfa Kremlu, že úzké vztahy mezi oběma státy budou pokračovat i v budoucnu, napsala agentura AP.
‚Přítel Ruska‘ Srbsko překvapivě dodalo zbraně na Ukrajinu. Moskva to zametla pod koberec
Číst článek
Vulinovy výroky odrážejí přetrvávající blízké vztahy mezi Bělehradem a Moskvou, navzdory proklamované snaze Srbska vstoupit do EU. Srbsko se odmítlo připojit k západním sankcím proti Rusku kvůli válce na Ukrajině, přestože odsoudilo agresi Moskvy. Prezident Aleksandar Vučič řekl, že uvalení sankcí není v národním zájmu Srbska, připomněla AP.
USA loni v červenci uvalily na Vulina sankce kvůli podezření, že byl zapojen do nelegálních dodávek zbraní, obchodu s drogami a zneužívání veřejné funkce a že napomáhal prosazování ruského vlivu na nestabilním Balkáně.
Americké sankce proti jednotlivcům a společnostem na Balkáně jsou navrženy tak, aby čelily „zhoubnému vlivu Ruska“ a pokusům podkopat mír a stabilitu v regionu. Západ zesílil úsilí o začlenění této oblasti, protože se obává, že Rusko by zde mohlo vyvolat nepokoje, aby odvrátilo pozornost od své války proti Ukrajině. Balkán prošel v 90. letech minulého století několika válkami a napětí stále přetrvává, dodala AP.