Dostali jsme obrovský mandát, řekl vítěz rakouských voleb Kurz. Konečné výsledky budou až ve čtvrtek

Vítězem parlamentních voleb v Rakousku jsou lidovci dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Podle prozatímních výsledků získali 31,4 procenta hlasů. Finální výsledky ale budou známé nejspíš až ve čtvrtek.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz po výhře v Rakouských parlamentních volbách | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Volební komise dál sčítá hlasy těch, kteří volili na dálku. Korespondenční lístky letos využil rekordní počet Rakušanů - celkem 890 tisíc. Přes 700 tisíc jejich hlasů ale ještě není započtených.

Odvoleno. Vyhrála lidová strana Sebastiana Kurze, o druhém místu rozhodnou korespondenční hlasy

Číst článek

Sčítání lístků by mohlo ovlivnit hlavně to, kdo se nakonec umístí na druhém místě - momentálně je na něm protiimigrační FPÖ.

Mezi třetími sociálními demokraty ji ale dělí jen osm desetin procentního bodu.

Lidovci před svobodnými vedou o 4 procentní body a rakouský prezident Alexander Van Der Bellen už uvedl, že pokud se vítězství ÖVP potvrdí, pověří Kurze sestavením vlády.

Je čas na prosazení změn

Sebastian Kurz nastoupil do čela lidové strany v květnu a stranu za tu dobu posunul výrazně doprava. Politik také posílil pravomoci předsedy a ÖVP dal podnázev Kandidátka Sebastiana Kurze. Tradiční rakouská strana tak do těchto voleb šla výrazně přebudovaná a zaznamenala úspěch. Podpořilo ji o sedm procent víc voličů, než v roce 2013.

Sebastian Kurz | Foto: Dominic Ebenbichler | Zdroj: Reuters

„Přirozeně jsem za ten výsledek hrozně rád. Snažili jsme se měsíce budovat naše hnutí a hodně lidí říkalo, že to nebude fungovat, ale dneska jsme dostali obrovský mandát od rakouských voliček a voličů. Jsem neuvěřitelně vděčný za tuto možnost: udělat v Rakousku změny, ve které jsme doufali. Teď na nich budeme pracovat,“ okomentoval Sebastian Kurz pro novináře nárůst popularity strany krátce po publikování prozatímních výsledků.

Jak píší Süddeutsche Zeitung, Kurz svou kampaň založil především na problematice migrace. Tedy na stejném tématu jako svobodní, kteří lidovce vinili z kopírování jejich programu.

Šéf FPÖ Heinz Christian Strache i po výsledcích voleb uvedl, že agenda jeho strany dokázala oslovit na 60 procent rakouských voličů. To že lidovci přebrali hlasy svobodným, dokládají i výzkumy institutu Sora, který zkoumal chování a názory voličů.

Rakousko před volbami řeší aféru s falešnými profily na facebooku. Největší šance má mladík Kurz

Číst článek

Výzkumníci potvrdili, že obavy z možných důsledků migrace byly letos pro Rakušany tím nejdůležitějším tématem voleb.

S kým do vlády?

Vládu může Kurz utvořit buď se svobodnými, nebo se sociálními demokraty (SPÖ). Se sociálními demokraty byli lidovci v koalici doteď a členové SPÖ opakovaně prohlašovali, že o další spolupráci s Kurzovým hnutím nemají zájem.

Dosavadní ministr zahraničí tak nejspíš bude jednat hlavně se svobodnými. Tandem ÖVP/FPÖ je přitažlivý i pro mnoho členů lidové strany. Ti podle agentury Reuters poukazují hlavně na shodné body zájmu nejen v migraci, ale třeba i ekonomice. Touhu po této koalici potvrzuje i už zmíněný výzkum institutu Zora.

Před spoluprací těchto dvou stran ale varuje například Světový židovský kongres, který svobodné označil za extremistickou stranu. Rakouský prezident Alexander Van Der Bellen zase upozornil na euroskepticismus svobodných. Podle něj by ve vládě neměla sedět strana, která ohrožuje roli Rakouska v Evropské unii.

Zleva šéf Svobodných Heinz-Christian Strache, sociálních demokratů Christian Kern a lidovců Sebastian Kurz v povolební debatě | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

První gratulace z Berlína

Mezi prvními Kurzovi gratulovala německá kancléřka Angela Merkelová. Německý list Tagesspiegel ale upozorňuje na možný střet mezi oběma lídry. A to hlavně v případě, že by rakouský šéf lidovců sestavil koalici se zatím druhou stranou FPÖ.

Taková sestava by totiž podle německého listu mohla mít radikálně odlišný přístup k řešení migrace než kancléřka Merkelová. Zatím se čeká na reakci z Maďarska, a to konkrétně od premiéra Viktora Orbána, který je považovaný za jednoho ze spojenců Sebastiana Kurze.

Rakouský prezident je připraven pověřit sestavením vlády Kurze, výsledek Zelených ho zklamal

Číst článek

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani Kurzovi poblahopřál k vítězství a zároveň dodal, že počítá se silnou proevropskou vládou. Reakce z Itálie jsou rozdílné. Zatímco ministr zahraničí Angelino Alfano věří ve vzájemnou spolupráci, italská protiimgrační strana Liga severu označila výsledek voleb „za pohlavek Rakušanů vládě v Římě“.

Obavy z posunu Rakouska doprava vyjádřil i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Václav Jabůrek, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme