Dotisk karikatur Mohameda Francouze nepotěšil. Časopis přesto rozebrali

Dějištěm protestů je kvůli nedávnému zveřejnění karikatur proroka Mohameda v satirickém časopise Charlie Hebdo i Francie. Magazín napjatou situaci ještě rozdmýchal, když dnes na stánky poslal dotisk kontroverzních karikatur. První výtisk totiž čtenáři rozebrali za několik hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Redakce Charlie Hebdo | Zdroj: Reuters

Prodavač ve stánku na pařížském bulváru St. Michel potvrdil, že o magazín byl mimořádný zájem: „Obyčejně dostávám osmnáct výtisků, které prodám v průběhu celého týdne, a teď jsem prodal všechny během dvou hodin - od osmi do deseti. A navíc se lidé ptali po časopise celý den.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd, ve Světě o druhé

Dnes byla situace podobná, i když na řadě míst byl časopis k dostání ještě odpoledne. V Paříži se ale nakonec žádné velké protesty neuskutečnily a v ulicích byl podle spolupracovníka ČRo ve Francii Jana Šmída klid.

Demonstrace, byť nebyly povolené, se nicméně čekají na sobotu. Do vnitřní Paříže by mohly přijet skupinky z předměstí a mohlo by dojít i k potyčkám mezi protestujícími a policií.

Většina Francouzů dotisk karikatur proroka Mohameda označuje podle ředitele dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáše Macka za zbytečné přilévání oleje do ohně. „Je tu debata na téma, zda svoboda nemá být vyvážena určitou mírou odpovědnosti,“ poznamenal Macek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Paříži mluvil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Jan Šmíd

Redakce Charlie Hebdo karikatury proroka Mohameda otiskla za situace, kdy z celého světa přicházejí zprávy o protestech a demonstracích proti americkému filmu Nevinnost muslimů - demonstranti v pákistánském Péšávaru už zapálili dvě kina.

Stejně jako Spojené státy, tak i Francie uzavřela velvyslanectví a konzuláty v některých zemích, navíc francouzské cíle se mohou stát terčem útoků právě poté, co magazín Charlie Hebdo publikoval karikatury Mohameda.

Jan Šmíd, Markéta Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme