Dovozci tlačí na slovenskou vládu, aby zmírnila zákaz prodeje českých lihovin

Už týden trvá na Slovensku zákaz dovozu a prodeje českého tvrdého alkoholu. Tamní dovozci lihovin tlačí na vládu, aby na trh znovu pustila alespoň zavedené značky. Slovenský ministr zemědělství o tom zatím nechce ani slyšet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol z likérky Drak byl v obchodě v Ruské ulici v Děčíně pravý | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Ve skladech na kraji Bratislavy leží český alkohol za stovky milionů eur. Je to špatná zpráva i pro Pavla Konštiaka. Jeho firma na Slovensko dováží mimo jiné alkohol z ciziny. Pan Konštiak je taky prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a komplexní zákaz českého alkoholu nemůže vůbec vystát.

„Já toto celé přirovnávám k velké havárii na dálnici, kdy auto no name značky, které bylo pofidérně vyrobené, má úmyslnou nebo neúmyslnou technickou závadu a způsobí havárii, při které zemřou desítky lidí. Následně se přijme rozhodnutí, že se po dálnicích nebude jezdit a všecky světové značky aut budeme posílat zpět do výroby, aby překontrolovali, zda jsou v pořádku“.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bratislavě natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Slovenská vláda si ale stojí za svým. Ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek nepřímo naznačil, že by zákaz českého alkoholu mohl trvat i poměrně dlouho. Nestačí mu ani nové kolky ani takzvaný rodný list alkoholu, které plánuje česká vláda.

Ministr požaduje, aby se buď všechen český alkohol ve slovenských skladech otestoval anebo rovnou odvezl ze Slovenska zpátky do České republiky. „My potřebujeme jistotu, že metanol je zvládnutý a že nejsou žádné obavy na slovenském trhu,“ řekl ministr.

U Slováků jsou české značky tvrdého alkoholu populární. Přibližně každá 10. láhev na slovenském trhu pochází z Česka. Někteří se nebojí přiznat, že kromě zavedených značek kupují i levný český alkohol. A že jim teď česká nabídka v regálech chybí a to včetně značek, které čelily podezření v metanolové aféře.

Vláda rozhodne o zmírnění prohibice, která trvá již více než dva týdny

Číst článek

„Například vodka Drak nám chybí, protože je levnější a taky gin Drak teď taky není,“ říká jeden ze studentů v univerzitním městečku v Bratislavě.

Slovenští dovozci alkoholu ale shodně tvrdí: V případě renomovaných značek umíme prokázat nezávadnost alkoholu od výrobních surovin až po dodání do obchodu. Zákaz by se tedy měl přinejmenším uvolnit.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme