Dozorce kambodžského režimu Rudých Khmérů dostal doživotí
Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu poslal na doživotí do vězení někdejšího velitele nechvalně známé věznice S-21 Kanga Keka Ieua, který zosobňuje zločiny maoistického režimu Rudých Khmérů. Dnes 69letý bývalý dozorce je prvním představitelem Rudých Khmérů odsouzeným za zločiny proti lidskosti.
Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu v Phnompenhu uznal Kanga Keka Ieua vinným ze zločinů proti lidskosti v červenci 2010 a odsoudil ho k 35 letům vězení.
Mnohé pamětníky brutálního maoistického režimu Rudých Khmérů to rozhořčilo, protože odsouzený se mohl ocitnout na svobodě během devatenácti let. Do trestu totiž byla započítána léta, která strávil ve vazbě.
Kang Kek Ieu se proti verdiktu odvolal. Tvrdil, že jako velitel věznice pouze plnil rozkazy. V trestnici v letech 1975 až 1979 zahynulo nejméně 15 tisíc lidí. Okolní obyvatelé ji označovali jako místo, kam lidé vchází, ale už nevychází ven.
Podrobnosti k režimu Rudých Khmérů přinesl ve Světě o jedné na Rádiu Česko odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze
Soud ale dnes odvolání zamítl a trest mu zvýšil na doživotí. Podle odborníka na jihovýchodní Asii Miroslava Nožiny z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze dnešní verdikt napravuje pošramocenou pověst kambodžského tribunálu. „Je dlouhodobě obvinován z toho, že je neakční, případy se vlečou a že je velmi nákladný,“ popsal ve Světě o jedné.
Soud se zločiny Rudých Khmérů zabývá až po více než třiceti letech od pádu režimu. Podle Nožiny to souvisí s celkovým mezinárodním vývojem, protože v 80. letech stále pokračovala studená válka, a ani ze strany mezinárodního společenství a později Kambodžanů nebyla ochota genocidu řešit.
„Král se obával toho, že to vyvolá štvanici, masakry, pogromy a podobně,“ vysvětlil Nožina a dodal, že režim Rudých Khmérů zasáhl každou kambodžskou rodinu. Hodně jeho představitelů je také na významných místech ve vládě.
Na zločiny v kambodžské věznici S-21 nelze zapomenout, říká pamětník
Číst článek
Loni stanul před tribunálem hlavní ideolog režimu Rudých Khmérů Nuon Chea, někdejší premiér Khieu Samphan a bývalý ministr zahraničí Ieng Sary s manželkou, bývalou ministryní sociálních věcí Ieng Thirith. Jsou obviněni z genocidy, zločinů proti lidskosti, válečných zločinů, vražd, mučení a náboženské perzekuce. Obvinění vinu popírají.
Za vlády Rudých Khmérů v druhé polovině 70. let zahynuly až dva miliony Kambodžanů, tehdy asi čtvrtina kambodžské populace.
Pětiletou vládu zakladatele a vůdce Rudých Khmérů ukončila v roce 1979 vietnamská invaze kvůli pohraničním sporům obou zemí. Pol Pot zemřel v roce 1998.
Zvětšit mapu