Dozorci prohrávají souboj s trestanci. BBC odhalila otřesné poměry v britské věznici

Velké množství drog, nebezpečné předměty, každodenní vyhrožování dozorcům. Takovou realitu zažil reportér BBC, který se nechal zaměstnat v jednom z nápravných zařízení. Britská vláda přiznala, že kritická situace v tamních věznicích je výsledkem škrtů mezi personálem, které přehnala. Situaci plánuje řešit, rychlé to ale nejspíš nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát na Guantánamu

Ostnatý drát na Guantánamu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsou to strážní, kdo vede věznici. Jsou to samotní trestanci. Personál v tom souboji prohrává. Psychicky už nemůže dál. Vysaje to tam z vás poslední zbytky energie,“ popisuje situaci reportér BBC.

Mluví o nápravném zařízení Northumberland, jedné z privatizovaných věznic, kterou provozuje soukromá firma Sodexo. Aby získala v roce 2014 kontrakt, slíbila podle BBC ministerstvu spravedlnosti, že ušetří během 15 let 130 milionů liber. A začala „od podlahy“, když škrtla ve věznici 200 pracovních míst, včetně 96 míst dozorců.

Tříminutové soudy a masové popravy každý týden. Zpráva Amnesty International popisuje zabíjení v syrské věznici

Číst článek

Reportér BBC ve věznici kategorie C, tedy 2. nejmírnější třídy v Británii, narazil na případ, kdy se v cele našel kilogram a půl drogy, který ani nebyl ukrytý, ale jen položený na poličce. Dále pak přišel na nefunkční alarm v celém jednom křídle a viděl nebezpečné předměty včetně kleští na stříhání drátu.

Trestanci se tak dostávají snadno do prostor věznice, kam jim jednoduše může kdokoli cokoli hodit přes zeď. Zažil případy nebezpečného vyhrožování, kdy osamělý člen personálu čelil skupině vězňů, a tak by se dalo pokračovat. Ministerstvo spravedlnosti už potvrdilo, že alarmující zjištění nechá důkladně prošetřit.

Poslední měsíce ale přinesly řadu alarmujících zpráv. V Birminghamu došlo k největší vězeňské vzpouře od roku 1990, eviduje se nejvyšší úroveň sebevražd v káznicích za posledních mnoho let. Množí se vzájemné napadání vězňů, které končí vážnými zraněními, ba dokonce i smrtí. Terčem útoků se opakovaně stali samotní dozorci, pro které je to psychicky stále těžší zvládnout, jak naznačil i reportér BBC.

Jako hlavní příčina všech zmiňovaných potíží se zmiňuje nedostatek kvalifikovaného personálu. Britská vláda přiznala, že to se škrty ve vězeňství přehnala, do britských káznic ale investuje ročně o 100 milionů liber navíc, a přijme dalších 2500 dozorců. Současně ale ministerstvo spravedlnosti hlásí, že se současná situace nezmění v řádu týdnů nebo měsíců.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme