Drábová: Situace v elektrárně Fukušima zůstává velmi vážná

O situaci v japonské elektrárně Fukušima jednalo vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Nejohroženější třetí blok elektrárny dnes zahalil šedý dým a z místa musela odejít většina zaměstnanců. Úroveň radiace v okolí se ale nezvýšila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima Dai - iči a její čtyři reaktory

Jaderná elektrárna Fukušima Dai - iči a její čtyři reaktory | Zdroj: Reuters

Schůzky vedení mezinárodní agentury se účastnila také předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Jak řekla Radiožurnálu, souhrnné informace se dozvěděli od generálního ředitele MAAE Jukija Amana, který byl o víkendu přímo v Japonsku, a také od vedení japonského Státního dozoru nad jadernou bezpečností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Ale musím říct, že ty informace, které byly podány, byly v podstatě jenom potvrzením toho, že situace v jaderné elektrárně Fukušima je i nadále velmi vážná. A možná to, co bylo nové, byl velmi dobrý souhrn měření, která byla provedena, a jejich výsledků. To znamená to, o čem se dneska hodně mluví, tedy naměřené úrovně radiace v potravinách, popřípadě v pitné vodě.“

„Tam japonští kolegové potvrdili v podstatě to, co si můžeme přečíst z otevřených zdrojů. To znamená ty hodnoty, které sice nejsou úplně nízké, ale na druhou stranu nedosahují ani do té vzdálenosti 20, 30 kilometrů od Fukušimy takových velikostí, které by mohly někoho přímo ohrozit. Doufejme, že to tak zůstane,“ uvedla Dana Drábová v Ozvěnách dne.

Přes značné úsilí japonských techniků podle ní stále není zažehnané nebezpečí velkého úniku radiace z poničené elektrárny Fukušima 1.

„Kdyby došlo k tomu nejhoršímu scénáři, se kterými pracujeme zhruba od soboty 12. března, to znamená nepodařilo by se uchladit ty reaktory a protavila by se reaktorová nádoba a selhaly by úplně ty ochranné obálky, tak můžeme velmi vážnou situaci očekávat do vzdálenosti zhruba desítek kilometrů od elektrárny.“

„Ono i to, jakým způsobem třeba doporučují ministerstva zahraničních věcí, například americké, svým občanům, aby se zdržovali ve vzdálenosti zhruba 80 kilometrů od té elektrárny, je docela dobré preventivní hodnocení té situace,“ doplnila Drábová.

Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme